Wakacje w górach: co zrobić, by spodobały się dzieciom? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!

Czy na wakacje w górach warto jechać z dziećmi? Oczywiście, że tak. Wspólne wędrówki po górach to dla dzieci wspaniałe przeżycie. Możliwość wspólnego poznawania świata, bycia razem wśród nieskażonej przyrody czy wzmacnianie odporności to jedne z wielu korzyści płynących z wakacji w górach.

Wakacje w górach z dziećmi: jak wybrać lokalizację?

Wakacje w górach z dziećmi to nie tylko wędrówki po okolicach, ale także odpoczynek w miejscu, gdzie nasza pociecha będzie miała bezpieczną przestrzeń do zabawy. Warto więc nie tylko zastanowić się nad tym, gdzie pojechać w góry, by trasy wędrówek przystosowane były do możliwości dziecka, ale również wybrać miejsce zakwaterowania przyjazne rodzinom z dziećmi. Oto interesujące propozycje w Sudetach, Beskidzie Sądeckim i Górach Świętokrzyskich.

Willa Marianna (Lądek Zdrój)

Pensjonat przyjazny dzieciom położony jest w Kotlinie Kłodzkiej. Właściciele duży nacisk kładą na kontakt najmłodszych z przyrodą. Służy temu w szczególności własny ośrodek jeździecki, w którym można skorzystać z lekcji jazdy konnej dla dzieci bądź spacerów na kucyku dla najmłodszych. Pensjonat posiada świetnie wyposażony plac zabaw, boisko, salę zabaw i wypożyczalnię rowerów.

Hotel Wierchomla Ski Resort & SPA (Piwniczna Zdrój)

Hotel mieści się we wsi Wierchomla Mała w gminie Piwniczna Zdrój, w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Animacje dla dzieci stawiają głównie na wycieczki z przewodnikiem po szlakach górskich oraz leśnych bezdrożach, podczas których organizowane są gry terenowe czy gry typu Questing. W hotelu również nie brakuje atrakcji: kącik zabaw w restauracji, plac zabaw w ogrodzie, basen rekreacyjny czy mini zoo na pewno dostarczą najmłodszym odpowiedniej dawki rozrywki. Można też bawić się w parku linowym, wypożyczyć rowery, sprzęt sportowy, wziąć udział w olimpiadzie sportowej lub dyskotece. Na czas pobytu rodziców w SPA dzieciom zapewniana jest indywidualna opieka.

Kompleks Świętokrzyska Polana (Chrusty k. Kielc)

Ośrodek wypoczynkowy w miejscowości Chrusty położony jest na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal Kielc. Można się tu wybrać na wypoczynek nie tylko z dziećmi, ale i z czworonożnym członkiem rodziny. Dzieci mogą tu wyszaleć się w Krainie Zabawy, nauczyć się pływać lub skorzystać z lekcji jazdy konnej. W Brzozowej Zagrodzie mogą odwiedzić pawie, miniaturowe owieczki i króliczki oraz świnki wietnamskie, a także podziwiać wodne stworzenia w akwariach Oceanika. Nie lada atrakcję stanowi też park miniatur, prezentujący najpiękniejsze zabytki województwa. Świętokrzyska Polana zapewnia atrakcje dla całej rodziny, zajęcia animacyjne dla dzieci, a w razie potrzeby również indywidualną opiekę dla dziecka.

MielnoCo zabrać nad morze, czyli kilka słów o tym jak przygotować się na wakacje

Wakacje z dzieckiem w górach: odpowiednia miejscówka to podstawa

Wakacje z dzieckiem w górach to świetny sposób na aktywne rodzinne spędzenie czasu, a także odpoczynek w oddali od miejskiego zgiełku. Wystarczy wybrać odpowiednią miejscówkę.

Villa Źródło (Tylicz)

Wieś Tylicz w gminie Krynica-Zdrój położona jest na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. W kameralnym pensjonacie Villa Źródło dzieci mogą liczyć na liczne animacje: warsztaty plastyczne, wizyty na Farmie LaMa, przejażdżki konne, spektakle Teatru Lalek Bajka czy ogniska. Pensjonat wyposażony jest w salę zabaw z monitoringiem, 2 place zabaw, multimedialną salę z konsolami do gier, ściany tablicowe do rysowania i kryty basen.

Pensjonat Szczebel (Mszana Dolna obok Poręby Wielkiej)

Przyjazny dzieciom pensjonat z widokiem na Beskidy znaleźć można w Mszanie Dolnej. Położony jest tuż przy rzece Rabie, okolony dużym ogrodem z mnóstwem atrakcji, w tym świetnie wyposażonym placem zabaw. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani animatorzy, którzy mogą też zaopiekować się dzieckiem pod nieobecność rodziców. Dzieci mogą liczyć na zajęcia sportowe w terenie, lekcje nauki gry w tenisa, wycieczki edukacyjno-przyrodnicze po Gorczańskim Parku Narodowym, warsztaty w laboratorium chemicznym i wiele innych atrakcji.

BeskidyBeskidy Mariusz Biegun / shutterstock

Kowalowe Wzgórze (Kamieniec)

Przyjazną dzieciom agroturystykę znajdziemy też w Kotlinie Kłodzkiej. Kowalowe Wzgórze w Kamieńcu proponuje warsztaty mydlarskie i pszczelarskie, dojenie krowy, ubijanie masła, łowienie ryb, zabawy w przeciąganie liny i biesiadowanie przy ognisku. Dodatkowo można skorzystać z placu zabaw w rozległym ogrodzie lub też sali zabaw w budynku.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wakacje z animacjami dla dzieci w górach

Wakacje z animacjami dla dzieci w górach to doskonały sposób na wypoczynek zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów. Wybierając miejsce przyjazne dzieciom i zapewniające im odpowiednią ilość atrakcji mamy pewność, że niezależnie od pogody pobyt w górach będzie należał do udanych.

Tylickie Wzgórze (Tylicz)

Jeszcze jedna lokalizacja w Beskidzie Sądeckim przyjazna rodzinom z dziećmi. Pensjonat wyposażony jest w basen i brodzik z podgrzewaną wodą, salę zabaw, plac zabaw, mini zoo i stadninę koni. Wśród zajęć animacyjnych przewidziane zostały warsztaty taneczno-ruchowe, plastyczne, robotyki, filcowania i szycia, ponadto spotkanie pn. ''Sekrety pszczółek w ulu ukryte'', seanse kina letniego i występy teatrzyku kukiełkowego. Organizowane są też górskie wyprawy Quest, przejażdżki konne, wyjścia do parku linowego, gra w paintball czy spływy pontonowe.

Apartamenty Górska Legenda (Szczyrk)

Również w Szczyrku znajdziemy pensjonat proponujący animacje dla najmłodszych gości. Bawić można się zarówno na placu zabaw na zewnątrz, jak i wewnątrz, w sali zabaw zwanej Baśniową Krainą. Dla gości organizowane są warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne, zabawa Odyseja Umysłu, a także zajęcia jogi i zabawy w poszukiwaczy skarbów. Można również wspólnie czytać książki i oglądać występy mini teatrzyku. Do dyspozycji jest też basen, w którym woda jest przyjazna dla alergików.

Szlaki na Skrzyczne wiodą ze Szczyrku, ale także z innych, mniejszych miejscowości w okolicy.Szlaki na Skrzyczne wiodą ze Szczyrku, ale także z innych, mniejszych miejscowości w okolicy. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Górska Leśniczówka (Zubrzyca Górna)

U podnóży Babiej Góry mieści się budynek z lat 30. XX wieku, w którym obecnie znajduje się agroturystyka przyjazna dzieciom. Kącik zabaw w budynku i świetnie wyposażony plac zabaw w ogrodzie to tylko wstęp do oferowanych w Górskiej Leśniczówce atrakcji. Można tu bowiem wziąć udział w obozie przetrwania oraz podchodach, warsztatach pszczelarskich, kulinarnych i na łonie natury. Okolicę można zwiedzać pieszo, rowerem lub motocyklem, warto też wziąć udział w spływie kajakowym czy odwiedzić park linowy.

Wyjazd z dzieckiem pod namiot. Jak zorganizować wymarzony weekend? [tipy i praktyczna lista do wydruku]. Zdjęcie ilustracyjneWyjazd z dzieckiem pod namiot. Jak zorganizować wymarzony weekend?

Bezpieczne wakacje w górach

Bezpieczne wakacje w górach wymagają przede wszystkim dobrej organizacji. Trasy górskie warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem i pamiętać, by były dostosowane do możliwości najmłodszego członka rodziny. Po przyjeździe trzeba poświęcić odpowiedni czas na aklimatyzację. Przed wyjściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody, ubierać się na cebulkę i zabierać ze sobą dodatkowe okrycie. Na wycieczki najlepiej wyruszać rano, mając przy sobie mapę, zapas wody, wysokoenergetyczne przekąski oraz zestaw do pierwszej pomocy.

Zobacz też: Co spakować na wakacje? ABC dobrze zorganizowanej walizki, czyli sprawdzone porady dla rodziców

Więcej o: