Klimatyczne i majestatyczne zamki? Dolny Śląsk jest ich pełen! Zobacz, które z nich warto odwiedzić

Uwielbiasz zwiedzać pałace i zamki? Dolny Śląsk jest tą częścią Polski, którą z pewnością musisz odwiedzić. To tutaj krzyżowały się wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Pozostałością po nich są ciekawe budowle lub ich ruiny.

Zamki Dolny Śląsk - mapa

Jak prezentuje się mapa zamków Dolnego Śląska? Wielbiciele starych budowli w postaci zamków, ale też pałaców, wież lub fortyfikacji mogą być bardzo zadowoleni z wizyty w tej części Polski. Intrygujące obiekty lub ich lepiej czy gorzej zachowane pozostałości można spotkać w różnych częściach województwa. Jest ich przy tym ponad setka. Dolnośląska Organizacja Turystyczna wyselekcjonowała spośród nich 21 budowli, które tworzą Europejski Szlak Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku. 

Zamki i pałace Dolnego Śląska: 21 znanych budowli

Które zamki i pałace Dolnego Śląska zasługują na szczególną uwagę? Wśród 21 zaproponowanych budowli znalazły się:

  1. Zamek Roztoka;
  2. Zamek Bolków;
  3. Zamek Chojnik;
  4. Zamek Czocha
  5. Zamek Grodno;
  6. Zamek Grodziec;
  7. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim;
  8. Zamek Kliczków;
  9. Zamek Książ;
  10. Pałac Łomnica;
  11. Zamek Międzylesie;
  12. Zamek Sarny;
  13. Zamek Ząbkowice Śląskie;
  14. Pałac Krobielowice;
  15. Zamek Leśnica;
  16. Zamek Książęcy w Oleśnicy;
  17. Zamek Topacz;
  18. Zamek Książąt Głogowskich;
  19. Zamek Wojanów;
  20. Pałac Pakoszów;
  21. Zamek Wleń. 
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Najciekawsze zamki Dolnego Śląska: Zamek Czocha

Jednym z najciekawszych zamków Dolnego Śląska z pewnością jest Czocha. Warownia powstała z rozkazu czeskiego króla Wacława I w 1247 r. Przez kolejne wieki władali nim piastowscy książęta i przedstawiciele czeskiego rycerstwa. W 1909 r. podupadła twierdza została odkupiona przez Ernsta Gütschowa. Ten bogaty producent cygar zdecydował się przywrócić jej wygląd z 1703 r. Po II wojnie światowej utrzymywano zamek w dobrym stanie dlatego, że znajdował się w nim ośrodek dla oficerów polskiego wojska. Zamek Czocha znany jest z wykorzystania go jako pleneru filmowego m.in. dla ''Wiedźmina'' i ''Tajemnicy Twierdzy Szyfrów''. 

Zamek Czocha, Dolny Śląsk
Zamek Czocha, Dolny Śląsk Shutterstock

Ruiny zamków Dolnego Śląska: Chojnik w Karkonoszach

Nie wszystkim budowlom dane było dotrwać w doskonałym stanie do dzisiaj. Niekiedy podziwiać możemy jedynie ruiny zamków Dolnego Śląska. Niektóre z nich wciąż zajmują wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie regionu. Przykładem niech będzie usytuowany w Karkonoszach Chojnik. Jego dobrze zachowane pozostałości można podziwiać nieopodal Jeleniej Góry na wysokości 627 m n.p.m. Z warowni rozpościera się piękny widok. Wrażenie robi zwłaszcza fakt, że od jednej ze stron otacza ją urwisko mające 150 m. 

Zamek Chojnik / shutterstock
Zamek Chojnik / shutterstock Zamek Chojnik / shutterstock

Ruiny zamku Chojnik można zwiedzać, ale należy pamiętać o ich usytuowaniu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z 1364 r. Zamek został zniszczony w wyniku pożaru po uderzeniu pioruna (1675 r.). 

Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska: Książ, Oleśnica i Bolków

Jakie są najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska? Trudno wskazać jedną budowlę. Z pewnością do wyjątkowo ciekawych należą:

  • Zamek Książ - trzeci co do wielkości polski zamek, który najstarszą częścią sięga 1292 r. W ciągu kolejnych wieków był przebudowywany, z czasem stając się już nie warownią, ale rezydencją z atrakcyjnymi ogrodami. Przed II wojną światową zamek został przejęty przez władze III Rzeszy. Więźniowie obozów koncentracyjnych drążyli pod nim w skale korytarze i schrony. Miał być rezydencją dla Hitlera, ale przeznaczenie powstałych podziemi dotychczas nie zostało wyjaśnione. 
Zamek Książ
Zamek Książ Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
  • Zamek Książęcy w Oleśnicy - pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII w. Do dzisiaj zachowała się wieża z końca tego stulecia. Później wielokrotnie dokonywano zmian. Przebudowy nadały budowli renesansowy charakter. Świetność zamek przeżywał przede wszystkim za czasów króla Jerzego z Podiebradów w Czechach. 
Zamek w Oleśnicy
Zamek w Oleśnicy Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
  • Zamek Bolków - piastowska twierdza z XIII w. Wielokrotnie oblegany w kolejnych wiekach, był przebudowywany po to, by mógł spełniać zmieniające się wymagania pola walki. W ruinę zaczął popadać od początku XIX w. Znalazł się wtedy we władaniu państwa pruskiego. 
zamek w Bolkowie, Bolków
zamek w Bolkowie, Bolków pixabay

Zobacz też: Wakacje nad morzem. Jak się na nie przygotować? Poradnik dla rodziców

Więcej o: