Wakacje nad morzem. Jak się na nie przygotować? Poradnik dla rodziców

Wakacje nad morzem to prawdziwy letni klasyk. Również w 2022 r. wiele osób ruszyło nad Bałtyk. Czasami są to rodziny z dziećmi. O czym pamiętać przed takimi wakacjami? Podpowiadamy.

Tanie wakacje nad morzem. Czy to możliwe?

Czy tanie wakacje nad morzem wciąż są możliwe? Można spotkać się z licznymi doniesieniami o ''paragonach grozy'' i o tym, że ceny niekiedy dorównują tym ze śródziemnomorskich kurortów. Tyle tylko, że pogoda nie zawsze jest tak pewna. Zwłaszcza ceny noclegów w tym roku są wyjątkowo wysokie. Na szczęście nie wszędzie ceny będą tak wysokie, jak w Gdańsku lub Kołobrzegu. Niższe kwoty za noclegi pojawiają się w mniejszych miejscowościach takich, jak choćby Darłówko, Rowy czy Mrzeżyno. Szansę na tanie wakacje zwiększają też takie kwestie, jak poszukiwanie noclegów na własną rękę lub dojazd na miejsce środkami transportu masowego. 

Darłówko - wiatraki nad BałtykiemDarłówko - wiatraki nad Bałtykiem Fot. Marta Błażejowska / Agencja Wyborcza.pl

Wakacje w górach: co zrobić, by spodobały się dzieciom?Wakacje w górach: co zrobić, by spodobały się dzieciom?

Wakacje nad morzem z dziećmi

Jakie powinny być wakacje nad morzem z dziećmi? Przede wszystkim muszą być bezpieczne, ale oczywiście nie może obyć się bez atrakcji umilających pobyt. Bałtyk to bowiem nie tylko woda i piaszczyste plaże, ale też wiele innych atrakcji. Zawsze warto odwiedzać leżące na wybrzeżu miasta, które kryją ciekawe miejsca związane z historią i kulturą. Długi Targ w Gdańsku, sopockie molo lub latarnia w Świnoujściu są miejscami, które warto odwiedzić samemu i pokazać je dzieciom.

Sopot. Widok z lotu ptakaSopot. Widok z lotu ptaka Piotr Wawrzyniuk / shutterstock

Zobacz też: Najdłuższe mola w Polsce. Które molo w Polsce jest najdłuższe?

Krajobraz kulturowy pozwalają też poznać miejsca takie, jak Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Nie można tu także zapomnieć o pięknie przyrody, które kryją Słowiński i Woliński Park Narodowy. Nieco inny charakter mają atrakcje takie, jak Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie lub Fokarium na Helu. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wakacje nad morzem - bon turystyczny

Co zrobić, aby nieco mniej wydać na wakacje nad morzem? Bon turystyczny może w dużej mierze ograniczyć koszty ponoszone z powodu noclegów. Zmiany w prawie sprawiły, że świadczenie będzie mogło być jeszcze wykorzystywane do 30 września. Wystarczy więc czasu, aby skorzystać z bonu właśnie w wakacje.  

Wakacje nad morzem 2022 - bezpieczeństwo

Co jest bardzo istotne jeśli chodzi o wakacje nad morzem 2022? Bezpieczeństwo odgrywa tu oczywiście kluczową rolę. Przestrzeganie podstawowych zasad dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Obie kategorie osób muszą nade wszystko odpowiedzialnie korzystać z uroków morskich kąpieli. 

W przypadku dorosłych obowiązuje kategoryczny zakaz wchodzenia do wody po spożyciu alkoholu. Wszyscy wczasowicze powinni zażywać kąpieli tam, gdzie nad ich bezpieczeństwem czuwa ratownik. Bardzo wiele uwagi potrzeba przy uprawianiu sportów wodnych. 

Oczywiście wakacje nad morzem zmuszają do zachowania szczególnej uwagi w miejscach turystycznych, klubach i wszędzie tam, gdzie łatwo jest stać się ofiarą kradzieży. Dorośli powinni uważać na towarzystwo, z którym razem imprezują. Dzieci muszą pilnować się rodziców i wystrzegać rozmów lub brania czegokolwiek od osób nieznajomych. 

MielnoCo zabrać nad morze, czyli kilka słów o tym jak przygotować się na wakacje

Co zabrać na wakacje nad morzem?

Co zabrać na wakacje nad morzem, aby urlop przebiegał bez zakłóceń? Oczywiście listę rzeczy otwierają letnie ubrania, które powinny być spakowane razem ze strojem kąpielowym. Poza nimi bardzo istotne są:

 • kremy z filtrem UV;
 • nakrycia głowy chroniące przed słońcem;
 • klapki plażowe;
 • ręczniki turystyczne;
 • okulary przeciwsłoneczne;
 • torba plażowa;
 • leżak;
 • parawan;
 • parasol;
 • środki przeciwko ukąszeniom owadów;
 • wodoodporne etui na dokumenty;
 • woda do picia;
 • zabawki plażowe dla dzieci;
 • wilgotne chusteczki. 

Zobacz też: Ubezpieczenie dziecka na wakacje. Gdzie ubezpieczyć dziecko? Poradnik dla rodziców

Więcej o: