Duże zmiany w szkołach od września. Chodzi nie tylko o nowe przedmioty

Duże zmiany w szkołach od września. Będzie więcej zajęć, więcej nauki i więcej obowiązków. O czym mowa? Chodzi o trzy nowe przedmioty, które wejdą do polskich szkół. To biznes i zarządzanie, przysposobienie obronne oraz historia i teraźniejszość. Zmiany nie obejmują tylko wprowadzenia nowych zajęć.

Duże zmiany w szkołach od września będą czekać na wszystkich uczniów. Przygotowało je ministerstwo edukacji. Uczniowie, którzy powrócą po wakacjach w szkolne ławy będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością. Wyjaśniamy jakich zmian w edukacji, uczniowie i nauczyciele mogą spodziewać się w roku szkolnym 2022/2023.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Duże zmiany w szkołach - trzy nowe przedmioty

Jedną z ważniejszych zmian jaką czeka polską szkołę będzie wprowadzenie do listy zajęć trzech nowych przedmiotów.

Od września w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych zostanie wprowadzony zupełnie nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Jego głównym celem będzie zapoznanie uczniów szkół średnich, czyli tych, którzy stoją na progu swojej dorosłości - historii z czasów współczesnych. Znalazły się tam zagadnienia dotyczące historii Polski i świata po 1945 roku. Jednak duży nacisk będzie kładziony również na czasy mniej odległe, czyli lata z ostatnich dekad, które dotyczyły takich zagadnień jak katastrofa smoleńska z 2010 roku, czy pandemia koronwirusa, która swym zasięgiem objęła cały świat. 

Do listy przedmiotów zostanie dodany przedmiot o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa. Zastąpi on przestarzałe przysposobienie obronne, które uczniowie do tej pory traktowali jako luźne zajęcia o bandażowaniu. Tutaj nauczyciele będą mieli kłaść nacisk na elementy związane z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywaniem różnych rodzajów broni, zajęcia praktyczne ze składania i rozkładania broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi. Dla uczniów starszych klas będą realizowane wyjścia na strzelnice.

Biznes i zarządzanie to również nowy przedmiot, który miałby wejść do szkół średnich z początkiem nowego roku. Jednak prace nad podstawą programową oraz szczegółowym programem nauczania poznamy nieco się przesunęły, także dopiero w szczegółach poznamy je w przyszłym roku szkolnym. Przedmiot ten miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości i położyć nacisk na praktyczne podejście do zagadnień związanych z finansami i ekonomią.

Liceum (zdjęcie ilustracyjne)Ranking liceów 2022. Tą listą kierują się prymusy

Nowa matura będzie trudniejsza?

Jedną z ważniejszych zmian, jakie wejdą w życie w nowym roku szkolnym będzie odmieniona matura. Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań, czyli de facto będzie więcej nauki i więcej wiedzy, którą będą chcieli sprawdzić egzaminatorzy. Spore wyzwanie przed uczniami może stanowić matura ustna z języka polskiego w nowej formule, której od kilku lat w ogóle nie było.

Czytelniczka pokazała paragon za obiad.Mama pokazała paragon ze smażalni nad morzem. Cena ryby powala

Więcej o: