Od którego roku życia dziecko może zostać samo w domu? Rodzice nie zgadzają się z przepisem prawnym

Od którego roku życia dziecko może zostać samo w domu? Zaczęły się wakacje i wielu rodziców ma problem ze zorganizowaniem opieki na ten czas. Co za tym idzie, nie zgadzają się z przepisem prawnym, który jasno podaje, kiedy dziecko może zostać bez opieki osoby dorosłej.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Polskie prawo podaje konkretnie wiek dziecka, które bezpiecznie można zostawić same w domu. Mówi o tym artykuł 106 ustawy z 20 maja 1971 roku z Kodeksu Wykroczeń:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub karze nagany.

Innymi słowy, bez opieki nie można zostawić:

  • zdrowego dziecka młodszego niż siedem lat,
  • osoby niepełnosprawnej, która nie jest w stanie sama funkcjonować.

Natomiast zdrowe, w pełni sprawne dziecko można zostawić samo, gdy ma siedem (lub więcej) lat.Trzeba tylko pamiętać o tym, że dziecko jednocześnie musi być wystarczająco dojrzałe psychicznie i odpowiedzialne. Dla każdego dziecka granicą dojrzałości jest inny moment w jego życiu.

kiedy zostawić dziecko samo w domuOd ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Co na to prawo?

Kiedy dziecko może zostać bez opieki? Rodzice nie zgadzają się z prawem

Mimo konkretnej informacji w powyższym akcie prawnym, niektórzy powołują się na jeszcze dwa inne przepisy:

  • ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - ten przepis jednak dotyczy wyłącznie przyznania rodzicowi lub opiekunowi prawnemu dziecka zasiłku opiekuńczego,
  • artykuł 12 ustawy z Kodeksu Cywilnego - w tym dokumencie zawarta jest informacja o tym, że dziecko poniżej 13 roku życia nie odpowiada za zniszczenie mienia czy nie może zawrzeć bądź wypowiedzieć umowy.

Jednak mimo tego, rodzice nie zgadzają się z przepisem prawnym. Na Facebooku pojawiły się takie wypowiedzi na pytanie tytułowe:

Miałam pięć lat jak zostawałam sama.
Pandemia udowodniła, że o wiele młodsze zostają same.
W żadnym. Zawsze im głupoty w głowie, im starsze tym wymyślają gorsze …
Zależy od dziecka. Pierwszy Syn miał 4 lata, gdy zostawiałam go na 30 - 40 minut podpiętego pod tv, jako pięciolatek zostawał do 1-1.5h sam w swoim pokoju. Układał puzzle, bawił się klockami. Drugiego chyba wcale nie zostawię samego w domu, bo ma 1000 pomysłów na godzinę... O trzecim nie wspomnę, ten wysadziłby mi dom w powietrze, gdyby był 5 minut bez opieki.[...]
To chyba zależne od kilku czynników. Jakie jest dziecko, ile ma lat, czy zostawić na godzinę, na 5h czy może na całą noc np.
Skoro siedmiolatek może sam chodzić do szkoły, równie dobrze może zostać sam w domu. Mój syn zostawał sam w wieku 5 lat, szłam wtedy do sklepu, a on oglądał bajki. Nigdy mu nic głupiego do głowy nie wpadło. Są różne dzieci i to rodzic wie, czy może zostawić dziecko czy nie.

Kiedy można zostawić dziecko samo w domu?Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo podaje konkrety

Więcej o: