Wypłaty 500 plus. ZUS przekazuje pieniądze na nowych zasadach. Przypominamy ważne terminy

Wypłaty 500 plus to ostatnio jeden z palących tematów. Po zmianach jakie zostały wprowadzone z początkiem roku, obsługą świadczenia od 1 czerwca 2022 roku zajmuje się tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Losowo zostały przydzielone terminy wypłat, a pieniądze przekazane na konta bankowe rodziców. Kolejne przelewy w lipcu.

Wypłaty 500 plus za miesiąc czerwiec zostały już zrealizowane według losowo ustalonego harmonogramu. Oznacza to, że jeśli dany rodzic nie otrzymał pieniędzy - powinien jak najszybciej sprawdzić status swojego wniosku i poprawić wszystkie błędy. Spóźnialskim przypominamy ważne terminy dotyczące wypłat świadczenia.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wypłaty 500 plus - ważne terminy

Z dniem 1 czerwca 2022 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus. Na indywidualnym koncie PUE ZUS rodzice mogą sprawdzić kiedy ZUS będzie wypłacać im świadczenie. Każdy otrzymał nowy termin realizacji przelewu, który będzie taki sam w każdym miesiącu aż do maja 2023 roku.

Terminy wypłat  500 plus zostały ustalone na  2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Co istotne, w przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy (święto lub weekend), pieniądze zostaną przekazana dzień wcześniej.

Jednak nie wszyscy rodzice otrzymali przelew - niektórzy będą musieli jeszcze trochę poczekać. Istotne było to, że aby zachować ciągłość  wypłaty świadczenia, wniosek należało złożyć do końca kwietnia 2022 roku. Ci rodzice, którzy się spóźnili i złożyli wniosek w późniejszym terminie, ale jeszcze przed końcem czerwca - pieniądze otrzymają z wyrównaniem w kolejnych miesiącach, lipcu i sierpniu (nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku).

Natomiast spóźnialscy, którzy przegapili te terminy - jeśli dopiero w lipcu prześlą wymagane informacje - świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Oznacza to, że nie otrzymają pieniędzy za czerwiec.

Gdzie złożyć wniosek? Jak sprawdzić informacje o 500 plus

Już od dłuższego czasu wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć za pomocą:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • portalu Empatia
  • swojego banku.

Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe - nie są wypłacane gotówką.

Aby sprawdzić na platformie PUE, kiedy wypłaty 500 plus z ZUS będą docierały na konta bankowe rodziców, trzeba zalogować się do na swój profil ZUS PUE, wybrać zakładkę "Rodzina 500 plus", wyświetlić listę złożonych wniosków, następnie zaznaczyć ten właściwy (wybieramy dziecko z listy) i wyświetlić "szczegóły", a następnie u dołu strony "wypłaty i zwroty". Terminy wypłat powinien się tam znaleźć, o ile poprawnie został złożony wniosek.

Ci, którzy jeszcze nie otrzymali pieniędzy, a złożyli wniosek - warto sprawdzić korespondencję z ZUS, bo wysoce prawdopodobne jest to, że przy składaniu dokumentów, został popełniony jakiś błąd.

Więcej o: