Ceny idą w górę, a wartość 500 plus w dół. Będzie waloryzacja? Minister wyjaśnia co dalej

500 plus jest sporym zastrzykiem gotówki dla rodzin z dziećmi. Świadczenie jest ogromnym wsparciem dla wielu osób, jednak galopująca inflacja sprawia, że kwota 500 zł przestaje już wystarczać. Pojawiają się więc głosy opowiadające się za waloryzacją świadczenia. Co dalej będzie z 500 plus? Minister rodziny odpowiedziała na to pytanie w Radiu Wrocław.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Świadczenie 500 plus istnieje od kwietnia 2016 roku, a w 2019 wprowadzono zmianę, dzięki której rodzice mogą dostać środki już za pierwsze dziecko. Ale ostatnie podwyżki cen sprawiają, że kwota 500 złotych jest warta 395 zł. Z tego powodu zaczynają się dyskusje na temat zwiększenia kwoty świadczenia. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej rozmawiała na ten temat w Radiu Wrocław.

Waloryzacja 500 plus? Tego chce ponad połowa Polaków700 plus - od kiedy? 500 plus nie wystarcza w dobie inflacji

Inflacja galopuje, a 500 plus traci na wartości. Czy będzie waloryzacja? Jest odpowiedź

W "Rozmowie Dnia" w "Radiu Wrocław" gościła ministerka rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Odpowiedziała na nurtujące wiele osób pytanie o podniesienie wartości 500 plus:

[...]Dlatego też sztandarowe świadczenie Rodzina 500 plus, gdzie blisko 200 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest. Wprowadziliśmy dodatkowe świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w tym roku, a także dofinansowanie do opieki żłobkowej. Dobry Start w międzyczasie został wprowadzony, a więc przede wszystkim przyjmujemy taką politykę, że rozszerzamy zakres świadczeń.

Dodała również, że:

[...] Nie planujemy zwiększania i w budżecie nie planowaliśmy zwiększania tego świadczenia. Zresztą mamy wypowiedź prezesa, pana Jarosława Kaczyńskiego, który jednoznacznie też do tego się odniósł. [...] A więc my przede wszystkim rozwijamy wsparcie inwestycji w rodzinę, poprzez wprowadzanie dodatkowych świadczeń, które są odpowiedzią na potrzeby przede wszystkim rodziców.

Piknik Rodzina 500 plus, zorganizowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w Krakowie. (2019)Wypłaty 500 plus - czerwiec 2022. Wprowadzono ważne zmiany

Więcej o: