Emerytura za urodzenie dzieci. Niektórym przysługuje dodatkowe 1338 zł. "A co dostaną te kobiety, które pracowały?

Emerytura za urodzenie dzieci to dodatkowe fundusze dla wszystkich kobiet, które ze względu na urodzenie co najmniej czwórki dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej. Jej wysokość równa kwocie najniższej emerytury, czyli podlega corocznej waloryzacji - tak jak inne świadczenia emerytalno-rentowe. Jednak wypłacane pieniądze są też przyczyną krytyki całego programu.

Emerytura za urodzenie dzieci to potoczna nazwa rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego dla osób, które ze względu na dużą liczbę dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej, a po osiągnięciu wieku emerytalnego nie mają prawa do innych świadczeń. Aby zatroszczyć się o matki z rodzin wielodzietnych, w marcu 2019 roku rząd wprowadził specjalnie dla nich specjalną emeryturę.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura za urodzenie dzieci, czyli dodatkowe pieniądze dla mamy i ojców

Program mama cztery plus, czyli emerytura za urodzenie dzieci jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, przeznaczonym z myślą o osobach, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do innych świadczeń, emerytalnych czy rentowych, nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewnia im podstawowe środki do życia. W specjalnych okolicznościach przysługuje również ojcom dzieci, którzy - podobnie jak kobiety - osiągnęli wiek emerytalny oraz wychowali co najmniej czworo dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Zaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełomZaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. "Niewątpliwa rewolucja"

Jak czytamy na stronie zus.pl, warunek urodzenia i wychowania lub w przypadku ojców - tylko wychowania - dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Od marca kwota tej specjalnej emerytury przeszła waloryzację i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto.

DLOLUW basenie czyha na dzieci niebezpieczeństwo. Wystarczy łyk wody

Emerytura za urodzenie dzieci w morzu krytyki

Emerytura za urodzenie dzieci to potrzebne pieniądze dla tych matek i ojców, którzy zdecydowali się na założenie wielodzietnej rodziny i posiadanie co najmniej czwórki dzieci. W byciu rodzicem nie ma urlopów, L4 i innych wolnych dni. To tak naprawdę praca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Program ten, jak wiele innych programów socjalny - jest szeroko komentowany przez społeczeństwo. A w zasadzie to nawet krytykowany. Zdarzają się głosy, że po odchowaniu dzieci, można je przecież oddać do żłobka, czy przedszkola i wrócić do pracy, chociażby na część etatu. Niektórzy uważają również, że te pieniądze powinny być przekazywane również tym matkom, które pomimo faktu posiadania czwórki dzieci wróciły do pracy i wypracowały sobie normalną emeryturę.

SeniorkaEmerytura za urodzenie dzieci. Kluczowy jest jeden warunek

Szerokim echem odbił się nasz ostatni artykuł, który dotyczył emerytury za urodzenie dzieci. Przytaczamy niektóre z komentarzy czytelników:

A co dostaną te kobiety które urodziły i pracowały? Rozdawnictwa ciąg dalszy
Wszystko po to, żeby pokazać że nie opłaca się pracować
Mając piątkę dzieci i więcej to chyba trzeba mieć kasę na utrzymanie ich, a nie ciągnąć z państwa, wstydu nie mają i tyle
Rozdawnictwa ciąg dalszy, a inflacja w górę
Kasa dla nierobów, którzy zamiast pracować, siedzieli w domu. To policzek dla tych wszystkich, którzy mimo posiadania dzieci ciężko harowali.
I tak siostra mojego męża otrzyma emeryturę matczyna, bo urodziła czworo dzieci i nigdy nie pracowała zawodowo, a jej matka, nauczycielka, która urodziła i wychowała pięcioro, już nie. Ot, sprawiedliwość społeczna?
Więcej o: