Od jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku? Wielu rodziców popełnia kluczowy błąd

Od jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku? Dla wszystkich rodziców kluczowym aspektem w podróży z małym dzieckiem jest jego bezpieczeństwo, a wybór i dostępność akcesoriów samochodowych może przyprawić o ból głowy. Jaki model wybrać? Kiedy jest najlepszy czas na zmianę tzw. łupiny na fotelik? Wyjaśniamy.

Od jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku? Pytają rodzice, którzy zastanawiają się nad zmianą tzw. łupiny, na wygodny samochodowy fotelik. Wielu jednak przy wyborze kolejnego niezbędnego akcesoria popełnia kluczowy błąd.

Zobacz wideo Strzelce Krajeńskie. Rowerzysta wjechał w dziewczynkę na hulajnodze. Odpowie za to przed sądem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku?

Dla dziecka, które dopiero co się narodziło, a już jego rodzice planują podróż samochodem - niezbędna jest tzw. łupina, potocznie nazywana nosidełkiem. To rodzaj fotelika samochodowych dla tych najmniejszych dzieci. Jednak z miesiąca na miesiąc dzieci przybierają na masie i rosną. W związku z tym, wielu rodziców zadaje sobie pytanie od jakiego wieku dziecko może jechać w foteliku?

Joanna OpozdaJoanna Opozda pozuje z synem. Fani patrzą na jego twarz i pytają. "Co to za moda?"

Jednak wiek jest tu sprawą drugorzędną. Przede wszystkim liczy się waga i wzrost dziecka, a także jego umiejętność siadania. Bardzo często nieświadomi rodzice zmieniają łupinę na fotelik zbyt późno lub zdecydowanie za wcześnie. Liczą się tu ważne aspekty, na które część z rodziców w ogóle nie zwraca uwagi. Są to np. odpowiednie ułożenie głowy dziecka - nie może opadać i „kiwać się na boki", pasy muszą być w odpowiednim miejscu, w fotelikach dla niemowląt bardzo ważny jest też kąt pochylenia fotela.

Zatem rodzice, dla których dobro i bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży samochodem, powinni przesiąść się z tzw. łupiny na większy fotelik samochodowy, gdy:

  • waga dziecka przekracza górny limit dla tego fotelika; średnio jest to - 13 kg.,
  • głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź oparcia fotelika,
  • pasy uprzęży fotelika nie dają się poprawnie zapiąć - pasy uprzęży są zbyt krótkie, żeby objąć i zapiąć ciało dziecka.

Trzy najczęstsze błędy, które popełniają rodzice w wyborze odpowiedniego fotelika

Bezpieczeństwo dla dziecka to sprawa pierwszorzędna dla jego rodziców. Także tyczy się to podróży samochodowych, nawet jeśli te trwają 10 minut i mama albo tata jedzie „tylko do sklepu". Niestety, nieświadomi zagrożeń rodzice, błędnie podchodzą do zakupu – a także montażu fotelika samochodowego.

Tata tylko na chwilę spuścił wzrok, a dziecko zaczęło się topićTylko na chwilę spuścił wzrok, gdy dziecko zaczęło się topić. Do akcji wkroczyła trzyletnia siostra

Oto trzy najczęściej popełniane błędy przez rodziców:

  1. Zakup fotelika z niewiadomego źródła. Okazuje się, że w sieci za ułamek kwoty rodzice mogą zakupić „praktycznie nowy, mało używany fotelik samochodowy". Jednak do takich zakupów należy podchodzić z dużą rezerwą. Trzeba mieć absolutną pewność, że fotelik jest bezwypadkowy, chociaż i ten - po użytkowaniu przez kilka lat ulega zużyciu i powinien zostać wymieniony na nowy.
  2. Montowanie fotelika na przednim siedzeniu i podróż zgodnie z kierunkiem jazdy. Są to ogromne błędy jeśli chodzi o przewożenie dzieci. Specjaliści jednoznacznie wskazują, że testy zderzeniowe są pod tym względem bezdyskusyjne. Dziecko jest najbardziej bezpieczne podczas podróży tyłem do kierunku jazdy i na tylnej kanapie, za pasażerem.
  3. Karmienie dziecka podczas jazdy. Podawanie napojów, jedzenia, nawet małych przekąsek typu chrupki czy kawałki owoców może skutkować zachłyśnięciem - a będąc w podróży - rodzice nie są w stanie szybko zareagować, żeby pomóc kaszlącemu i próbującemu złapać oddech dziecku. Lepiej nie ryzykujmy. Wygodniej będzie zrobić sobie przerwę od jazdy i razem z dzieckiem napić się wody albo przegryźć jakąś przekąskę.

Dzieci uwielbiają zjeżdżalnię i 'małpie gaiki'Rozgrzana zjeżdżalnia? Upewnij się czy dziecko będzie bezpieczne

Więcej o: