Mandat za niewłaściwą opiekę nad dzieckiem. Wielu rodziców może się zdziwić

Mandat za niewłaściwą opiekę nad dzieckiem mogą otrzymać rodzice za różnorodne wykroczenia. Niektóre z nich mogą narażać dziecko na utratę zdrowia lub nawet życia. Podpowiadamy, za co rodzice mogą zapłacić karę.

Niewłaściwe opiekowanie się dzieckiem może wiązać się z otrzymaniem kary pieniężnej. Warto więc poznać podstawowe przepisy, by nie tylko narażać się na mandat, ale też zapewnić dziecku najlepszą opiekę.

Zobacz wideo Przerażeni rodzice podbiegli do policjantów z siną 3-latką. Dziecko udało się uratować

Mandat za niewłaściwą opiekę nad dzieckiem. Czy dziecko może zostać samo w domu?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany

- stanowi Art. 106. Kodeksu Wykroczeń.

Oznacza to, że dziecko może samo zostać w domu, bez opieki osoby dorosłej, gdy skończy siedem lat. Wykroczenie z art. 106 Kodeksu wykroczeń zagrożone jest alternatywnie karą grzywny albo karą nagany. Rodzice mogą więc otrzymać mandat w granicach od 20 do 5000 zł.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli dziecko w wieku od 13 do 18 lat podczas przebywania bez opieki naruszy przepisy Kodeksu Cywilnego, rodzic będzie za to odpowiadał.

Mandat za spacer z dzieckiem. Rodzice mogą za to słono zapłacić

Niewielu rodziców wie, że spacerując ze swoim dzieckiem po chodniku, mogą otrzymać mandat i to w wysokości pięciu tys. złotych.

Jak wynika z art. 89 kodeksu wykroczeń, dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany

- brzmi przepis.

Zgodnie z nim, dziecko do lat siedmiu nie powinno znajdować się na drodze. Sąd uznał, że drogą jest nie tylko jezdnia, lecz także chodnik. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego do drogi zaliczają się również takie elementy jak pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.

Wynika z tego, że zakaz przebywania dziecka do lat siedmiu dotyczy również samochodu, tramwaju, pociągu, autobusu, wózka dla dzieci, furmanki, roweru czy jakiegokolwiek innego pojazdu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na absurdalność przepisu wskazał w rozmowie z edziecko.pl adwokat Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba.

Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym

- mówił, wskazując, że w rzeczywistości rodzice mogą otrzymać mandat tylko wtedy, gdy dziecko do lat siedmiu będzie przebywać na drodze samo. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.