W basenie czyha na dzieci niebezpieczeństwo. Wystarczy łyk wody

Plażowanie nad jeziorem, morzem czy nawet niewinna zabawa w basenie może skończyć się wizytą u lekarza. Wystarczy łyk wody, aby doszło do infekcji kryptosporydiozą. Jak się objawia? Rodzice powinni zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka.

Więcej na temat zdrowia dziecka przeczytasz na Gazeta.pl.

Kryptosporydioza jest chorobą zakaźną przewodu pokarmowego, wywołaną przez pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium. Można się nią zarazić m.in. poprzez wypicie zakażonej wody na publicznym kąpielisku, ale także poprzez kontakt z zainfekowaną ziemią lub niedogotowanym pokarmem. Szczególnie w okresie wakacyjnym rodzice powinni zachować czujność po tym, jak dziecko kąpało się w jeziorze, morzu czy na basenie. 

Zobacz wideo Czy koronawirusem można zarazić się na basenie? Odpowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski

Jakie są objawy kryptosporydiozy? 

Pierwsze objawy mogą wystąpić w okresie od 3 do 12 dni po zakażeniu i utrzymują się średnio dwa tygodnie. W niektórych przypadkach choroba może trwać nawet miesiąc. Zdarza się, że przebiega bezobjawowo. Na ciężki przebieg narażone są osoby o obniżonej odporności.

Połknięcie przez dziecko drobnego przedmiotu często kończy się w szpitalu.Co dzieci wkładają do buzi, nosa i uszu? Lekarz: "Wszystko, co się zmieści"

Wśród objawów można zaobserwować m.in. ostre biegunki, bóle brzucha, skurcze, gorączkę, nudności i wymioty, bóle mięśni, utrata apetytu, odwodnienie, znużenie, osłabienie. Chorobę leczy się farmakologicznie, a kuracja może trwać od trzech dni do czterech tygodni, w zależności od zaleceń lekarskich.

Aby zapobiegać zakażeniu, rodzice powinni zadbać o to, aby dzieci unikały kąpieli w miejscach, w których woda nie jest ozonowana. Ponadto nie powinny spożywać niefiltrowanej wody, ani surowych lub półsurowych potraw. Dbajmy o to, żeby pociechy myły często ręce. 

Zaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełomZaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. "Niewątpliwa rewolucja"

Więcej o: