Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2022? Nim pozwolisz mu na wakacyjną pracę, sprawdź, czy na tym nie stracisz

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2022? Okazuje się, że wielu młodocianych pracowników chętnie podejmuje dorywcze prace, żeby dorobić do wakacyjnego budżetu. Jednak zanim rodzice pozwolą na zatrudnienie dziecka, powinni sprawdzić to, czy kwota zarobku nie przekroczy wymaganego progu odnośnie skorzystania z ulgi na dziecko.

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2022? Pytają rodzice, których pociechy chcą podjąć się wakacyjnych prac. Jednak zanim pozwolą na zatrudnienie, powinni nie tylko sprawdzić, czy dany pracodawca jest wiarygodny i uczciwy, ale przede wszystkim czy nie stracą ulgi.

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga prorodzinna, czyli limit dochodu

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy mają pod opieką dzieci do 18. roku życia. W przypadku jednego dziecka są to następujące limity dochodów:

  • 112 000 zł w przypadku, gdy pozostają przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody),
  • 112 000 zł w przypadku jeśli jest to osoba samotnie wychowującą dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku jeśli rodzic nie pozostawał w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Jeżeli rodzice posiadają dwójkę lub więcej dzieci - ulga przysługuje bez względu na wysokość uzyskanych przez nich dochodów.

Joanna OpozdaJoanna Opozda pozuje z synem. Fani patrzą na jego twarz i pytają. "Co to za moda?"

Ulga przysługuje w wysokości:

  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (co daje rocznie 2 700,00 zł).

Ponadto ulgę mogą odpisać opiekunowie na:

  • każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 zł.

Za dochód dziecka rozumie się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (bez uwzględnienia zapłaconych w roku podatkowym składek na ubezpieczenie społeczne i straty z lat poprzednich).

Dziecko pozostawione w aucie - zdjęcie ilustracyjneTragedia w USA. Zmarło dziecko pozostawione w samochodzie. Ojciec popełnił samobójstwo

Ulga prorodzinna a zarobek dziecka

Na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w deklaracji PIT wpływa nie dochód a przede wszystkim wiek dziecka. Wakacyjne zarobki dzieci nie dyskwalifikują z możliwości skorzystania z prawa do ulgi nawet. Oznacza to, że bez względu na wysokość dochodu młodocianego pracownika, nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzic rozliczył taką ulgę.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, kiedy dziecko osiągnęło już pełnoletność. Są wtedy one zobowiązane są do samodzielnego rozliczenia się z zarobków. Jeżeli dziecko w danym roku pracowało i otrzymywało wynagrodzenie - ale nie miało jeszcze ukończonych 18. lat - to jego przychody dolicza się do deklaracji rodziców, a od momentu kiedy osiągnęło już pełnoletność - rozlicza się samo. Trzeba pamiętać jeszcze, że ulga prorodzinna na osoby pełnoletnie przysługuje wyłącznie do ukończenia przez nie 25 roku życia - jeśli się nadal uczy (szkoły dla dorosłych lub studia).

Natomiast jeśli chodzi o wysokość dochodów jaką może zarobić dziecko, które nadal się uczy - ale ma wakacyjną pracę - jest to kwota 3089 zł. 

Tata tylko na chwilę spuścił wzrok, a dziecko zaczęło się topićTylko na chwilę spuścił wzrok, gdy dziecko zaczęło się topić. Do akcji wkroczyła trzyletnia siostra

Więcej o: