Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodziców nie ma o tym pojęcia

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodziców zastanawia się nad tą palącą kwestią. Są wakacje, dzieci nie muszą chodzić do szkoły, mają wolne - jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, aby zapewnić mu ciągłą opiekę, czy wysłać na kolonie. Zatem jaka jest granica wieku jeśli chodzi o pozostawienie dziecka samego w domu?

Dziecko samo w domu? Od kiedy? Przepisy tego konkretnie nie precyzują, w jakim wieku dziecko może zostać samo w domu. Zgodnie z prawem, zdrowe dziecko samo w domu może pozostawać po ukończeniu 7., 8. lub 13. roku życia. Dodatkowo eksperci zajmujący się rozwojem dzieci również nie potrafią jasno określić tej granicy wiekowej. Odpowiadają dość wymijająco.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziecko samo w domu - od kiedy?

Polskie prawo oraz przepisy wskazujące od kiedy dziecko może pozostać samo w domu, bez niczyjej opieki nie są jednoznaczne. Mamy tak naprawdę trzy różne przepisy określające ukończoną przez dziecko liczbę lat.

Zgodnie z prawem, zdrowe dziecko samo w domu może pozostawać po ukończeniu 7., 8. lub 13. roku życia.

Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń brzmi:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Natomiast inną granicę wieku określa prawo administracyjne i ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jej zapisy (art. 32 ust. 1) brzmią następująco:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.

Natomiast kodeks cywilny, który zupełnie inaczej podchodzi do tematu wskazuje dopiero 13ty rok życia małoletniego.  W art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426) napisano:

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.

Eksperci od rozwoju dziecka odpowiadają wymijająco

Wielu ekspertów odnośnie rozwoju dziecka również nie potrafi jednoznacznie określić górnej granicy wieku od kiedy dziecko może zostać samo w domu. Sprawa nie jest łatwa, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dla jednych dzieci nie będzie problemu, kiedy jako 10latki pozostaną same w domu. Wiedzą co zrobić w przypadku zagrożenia i niebezpieczeństwa, są odpowiedzialne i rozsądne. Natomiast inne dzieci, nawet po ukończeniu 13. roku życia nie są gotowe ani emocjonalnie ani psychicznie na to - aby zostać same w domu, bez obecności kogoś dorosłego.

Zanim zdecydujemy się pozostawić dziecko samo w domu, należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Mianowicie - dopóki dziecko nie ukończy 18. roku życia - w pełni odpowiadają za jego czyny rodzice. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA