Jak aktywować bon turystyczny w najprostszy sposób? Pocieszające jest to, że skorzystanie z tego świadczenia nie wymaga składania wniosku w klasyczny sposób. Zostało ono przyznane i podstawowym działaniem jest w tym przypadku jego aktywacja. Przewidziano stosunkowo prostą drogę do niej, która wymaga jedynie skorzystania z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jak aktywować bon turystyczny w kilku prostych krokach? Przede wszystkim trzeba zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Następnie należy:
Jak aktywować bon turystyczny przez bank? W tym przypadku chodzi o wybór jednego z wariantów logowania do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Sama procedura aktywacji jest taka, jak zaznaczono powyżej. Do PUE można jednak logować się na różne sposoby. Chodzi o:
Ostatnia opcja jest zdecydowanie najbardziej popularna. Służy łatwemu uwierzytelnieniu tożsamości i nic nie kosztuje.
Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o bon turystyczny? Dla kogo jest to świadczenie? 500 zł przeznaczono na każdą osobę poniżej 18. roku życia. Jednocześnie dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności otrzymują do wykorzystania dodatkowe 500 zł.
Bon turystyczny powstał jako forma wsparcia dla polskich rodzin, ale także dla sektora turystycznego, który bardzo ucierpiał w związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu pandemii. Z tego powodu bon może być wykorzystywany tylko na terenie naszego kraju.
Sam bon turystyczny ma formę specjalnego kodu składającego się z 16 unikalnych cyfr. Płacenie nim jest stosunkowo proste. Po aktywacji należy zapoznać się z listą podmiotów biorących udział w programie. Zapłatę za nocleg lub inne opcje wypoczynku można uiścić w bardzo łatwy sposób dzięki kodowi, który został wysłany po aktywacji bonu na wskazany adres e-mail lub numer telefonu. Na PUE ZUS można sprawdzać saldo dostępnych środków.
Otrzymany kod obsługi płatności należy podać przy okazji płacenia za usługi noclegowe lub imprezy turystyczne. Brakującą kwotę można dopłacić w inny sposób. Jeśli na koncie pozostają środki, to można je wykorzystać przy kolejnej okazji. Wprowadzone w ustawie o bonie turystycznym zmiany sprawiły, że nie tylko czas na wykorzystanie środków wydłużono do 30 września, ale też zezwolono na ich spożytkowanie na jednodniowe wycieczki (szkolne, półkolonie).
Zobacz też: Wyjazd z dzieckiem pod namiot. Jak zorganizować wymarzony weekend? [tipy i praktyczna lista do wydruku]