Rodzinny kapitał opiekuńczy gwarantuje aż 12 tys. zł na dziecko. Chętnych nie brakuje, ale jest pewien haczyk

Rodzinny kapitał opiekuńczy gwarantuje aż 12 tys. zł na dziecko. To dodatkowy i pokaźny zastrzyk gotówki, którą rodzice mogą przeznaczyć na dowolny cel. Przyznawane jest bez względu na dochód osiągany w rodzinie, dlatego chętnych do skorzystania z tego programu nie brakuj. Jednak jest pewien haczyk.

Rodzinny kapitał opiekuńczy gwarantuje aż 12 tys. zł na dziecko. Pieniądze przyznawane są w transzach, rodzic ma do wyboru czy chce otrzymywać 500 zł przez dwa lata, czy 1000 zł przez rok. Środki te nie są zależne od dochodów, świadczenie też nie jest opodatkowane. Haczyk jest jeden - wiek i liczba dzieci.

Zobacz wideo „Kryzys ma swoje etapy. Pierwszy etap paniki na rynkach został już zahamowany"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko. Kto może na nie liczyć?

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. na dziecko jest przyznawane dopiero na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy. Co ważne, nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Nie ma możliwości otrzymania świadczenia, dla rodzin z jednym dzieckiem.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista obiektów. Czy bonem turystycznym można zapłacić w restauracji? Zdjęcie ilustracyjneGdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista obiektów jest bardzo długa

Program wszedł w życie z nowym rokiem, czyli 1 stycznia 2022 roku. Od tego czasu jest możliwe złożenie wniosku o nowe świadczenie. Obsługą przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej - za pośrednictwem trzech kanałów:

  • platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, bezpośrednio na wskazane przez rodzica bądź opiekuna konto bankowe.

Umiejętne pakowanie bagaży jest bardzo ważne (zdjęcie ilustracyjne)Co spakować na wakacje? ABC dobrze zorganizowanej walizki

Rodziny z jednym dzieckiem też mogą liczyć na wsparcie

Świadczenie jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli aż 12 tys. zł na dziecko - jest wypłacane co miesiąc - w formie przelewów, w kwocie 500 zł (przez dwa lata) lub 1000 zł (przez rok). Przyznanie prawa do świadczenia jest wtedy, kiedy w rodzinie jest przynajmniej dwójka dzieci, a jedno z nich jest w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Na zupełnie inną pomoc mogą liczyć rodziny, które maja tylko jedno dziecko.

Żłobkowe, czyli tzw. 400 plus skierowane jest do wszystkich dzieci miedzy 1. a 3. rokiem życia, które nie łapią się na RKO. Mowa tu o jedynakach. To w zasadzie jedynie dopłata w kwocie 400 zł do miejsca w żłobku, która przysługiwać będzie wszystkim rodzicom bez żadnych progów dochodowych. Jednak pieniędzy tych nie otrzymają do ręki, a zostanie one przekazane na konto bankowe danej placówki wskazanej we wniosku.

300 złotych wsparcia na nowy rok szkolny 2022/2023. Wnioski o 'Dobry start' można składać już od 1 lipca300 plus na "Dobry start". Niebawem rusza nabór wniosków

Więcej o: