Rodzice w Polsce mogą dostać około 165,5 tys. zł na dziecko. Trzeba jednak pamiętać o regularnym składaniu wniosków

Rodzice w Polsce mogą dostać około 165,5 tys. zł na dziecko. Ta ogromna suma pieniędzy pokazuje ile średnio może wpłynąć pieniędzy ze wszelkich benefitów i programów socjalnych przeznaczonych z myślą o dzieciach. Trzeba oczywiście pilnować terminów składania wniosków - tak, aby niczego nie przeoczyć.

Rodzice w Polsce mogą dostać około 165,5 tys. zł na dziecko. To dość duża suma pieniędzy, która pokazuje ile potrzeba środków, aby wychować dziecko. Począwszy na pieluszkach, kremach, kaszkach, a skończywszy na ubraniach i podręcznikach.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzice w Polsce mogą dostać około 165,5 tys. zł na dziecko

Becikowe, żłobkowe, 500 plus, 300 plus, bon turystyczny, ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT to tylko niektóre programy socjalne skierowane do rodziców z myślą o dzieciach. Z programów socjalnych można otrzymać sporą sumę pieniędzy jeśli oczywiście rodzice pilnują wszystkich terminów odnośnie złożenia wniosków oraz spełniają kryterium dotyczące liczby dzieci i ich wieku.

Portal Bankier.pl sprawdził ile dokładnie pieniędzy można otrzymać na dziecko w ramach świadczeń wychowawczo-socjalnych z budżetu państwa.

Blisko 165,5 tys. zł na dziecko mogą otrzymać rodzice posiadający czwórkę pociech, wynika z analizy Bankier.pl. Natomiast rodzice jedynaków dostaną w ponad 142,3 tys. zł z budżetu państwa.

- czytamy w podsumowaniu analizy.

Te środki oczywiście nie są przyznawane od razu i z automatu, a rozłożone w czasie. Do przeliczenia sumy brano pod uwagę takie programy socjalne jak: 500 plus , 400 zł na żłobek, 300 zł na wyprawkę szkolną, bon turystyczny, becikowe, rodzinny kapitał opiekuńczy oraz ulgę prorodzinną w rozliczeniu rocznym PIT. Oczywiście wiele z nich jest uzależnione od liczby dzieci (np. 400 zł na żłobek dla jedynaków oraz RKO na drugie i każde kolejne dziecko) oraz kryterium dochodowego (becikowe i ulga prorodzinna).

Dziecko z telefonemAlarmujące wyniki badań: smartfona używa 42 proc. dzieci w wieku 4-9 lat

Programy socjalne skierowane dla rodzin z dziećmi

Jednym z podstawowych programów socjalnych jest 500 plus, czyli comiesięczny przelew na konto rodzica bądź opiekuna. Należą się one każdemu dziecku od urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Przez rok na każde dziecko uzbiera się pokaźna suma - 6000 zł (500 zł * 12 miesięcy). Natomiast do 18. roku życia w ramach 500 plus wypłacone zostanie 108 000 zł na każde dziecko (6000 zł * 18 lat).

Innym dodatkiem jest jednorazowe świadczenie w kwocie 300 zł, które otrzymają wszyscy uczniowie. Jest to tzw. program "Dobry start", który może znacznie wesprzeć rodziców w zakupie wyprawki szkolnej. Przez dwanaście lat nauki dziecka (od 7 do 19 roku życia) rodzice otrzymają 3 600 zł jednorazowego wsparcia. 

Za pomocą bonu będzie można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca września 2022 roku.Bon turystyczny. Wniosek do ZUS nie jest konieczny, ale trzeba aktywować konto

Dodatek na wakacje? I to również jest przeznaczone dla dzieci. Konkretnie każda rodzina z dzieckiem otrzymał od państwa dodatkowe 500 zł do wykorzystania w ramach tzw. bonu na wakacje (do wykorzystania maksymalnie do końca września). Rodzice opłacą tym wszelkie imprezy turystyczne, czy chociażby noclegi. Dla dzieci z niepełnosprawnościami jest to 1000 zł.

Jeśli w domu jest małe dziecko, które po ukończeniu roku rodzice chcą oddać do żłobka, mogą ubiegać się o tzw. żłobkowe, czyli 400 zł miesięcznie przyznane na każde dziecko w wieku od 12. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia, pod warunkiem że dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub rodzice korzystają z opieki niani. Daje to również pokaźną sum, którą rodzice mogą zaoszczędzić. Jeśli dziecko do ukończenia 35. miesiąca życia uczęszcza do żłobka - rodzice otrzymają 9200 zł kwoty dofinansowania.

Z początkiem nowego roku weszła w życie zupełnie nowa ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym wprowadzając dodatek dla rodziców z małymi dziećmi, który wynosi 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko - wypłacane w kwocie 1000 zł miesięcznie przez rok lub w po 500 zł przez dwa lata. To rodzice jakie transze przelewów chcą otrzymywać.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista obiektów. Czy bonem turystycznym można zapłacić w restauracji? Zdjęcie ilustracyjneGdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista obiektów jest bardzo długa

Jednym z pierwszych dodatków socjalnych, jakie można otrzymać po narodzeniu dziecka jest tzw. becikowe. To jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł na każdego nowonarodzone dziecko (bliźniacy otrzymują 2000 zł). Jednak ten program uzależniony jest od kryterium dochodowego, także nie wszyscy mogą je dostać. Dodatkowe pieniądze otrzymają jedynie te rodziny, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę.

Dodatkowo jeśli matka dziecka, zatrudniona była na umowach o dzieło bądź zlecenie – po porodzie może liczyć na dodatkowe wsparcie. Jest to tzw. kosiniakowe, które wynosi 1000 zł. To pieniądze przeznaczone dla osób, które nie korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Jedną z ostatnich form wsparcia jest tzw. ulga na dziecko, czyli prorodzinna ulga w rozliczeniu PIT. Jej kwota uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie:

  • 1112,04 zł – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – na czwarte i każde kolejne dziecko.

Jednak tu również jest kryterium dochodu. Nie otrzymają tych pieniędzy, jeśli dziecko np. podjęło wakacyjną pracę i otrzymało wynagrodzenie wyższe niż 3089 zł - rodzice tracą wtedy możliwość skorzystania z ulgi.

Kolejne ograniczenie w korzystaniu z ulgi podatkowej dotyczy wysokości dochodów osiąganych przez rodziców. Ulga na dziecko w 2022 roku przysługuje jedynie tym rodzicom, których dochód nie przekroczył łącznie 112 tys. zł (zastosowanie w przypadku jedynaków).

Umiejętne pakowanie bagaży jest bardzo ważne (zdjęcie ilustracyjne)Co spakować na wakacje? ABC dobrze zorganizowanej walizki

 Źródło: bankier.pl

Więcej o: