Gdzie można wykorzystać bon turystyczny, aby postępować zgodnie z prawem? Samo świadczenie obowiązuje od kilku lat, bo wprowadzono je ustawą, która weszła w życie 18 lipca 2020 r. Jego zadaniem miało być nie tylko dofinansowanie wypoczynku dla dzieci, ale także wspieranie rodzimej turystyki, która bardzo ucierpiała w wyniku pandemii.
Dotychczas ze świadczenia miało skorzystać nawet 5 milionów dzieci, co jednak nie stanowi pełnej liczby uprawnionych. Stąd wprowadzono zmiany w prawie, które zapewniły przedłużenie obowiązywania programu do 30 września. Wciąż jednak pojawiają się pewne wątpliwości co do zasad obowiązywania bonu turystycznego.
Podstawową informacją jest to, że 500 zł do wykorzystania przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Jest dostępne za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł przyznane zostało dzieciom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista finansowanych aktywności została zmodyfikowana przez wspomnianą nowelizację ustawy. Dzięki niej wprowadzono możliwość płacenia bonami za wycieczki jednodniowe. Wcześniej musiały być to wycieczki posiadające przynajmniej jeden nocleg. Można więc opłacić bonem turystycznym półkolonie lub wycieczkę szkolną.
W przypadku jednodniowej wycieczki ważne jest to, co taka atrakcja obejmuje. W przypadku bonu turystycznego poprzez jednodniową wycieczkę rozumie się wydarzenie obejmujące dwie usługi takie, jak choćby transport i zwiedzanie lub zorganizowany wypoczynek.
Jak prezentuje się szczegółowa lista obiektów? Bon turystyczny można wykorzystać w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Szczegółową listę takich podmiotów można znaleźć w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Jak wykorzystać bon turystyczny, aby dofinansować wakacyjny wypoczynek dziecka? W praktyce bon turystyczny dostępny jest po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Znalezienie się tam nie powinno sprawiać trudności, bo na platformie utworzono już konta 10 milionów użytkowników.
Bon ma formę unikalnego kodu składającego się z 16 znaków. Można go otrzymać poprzez wiadomość tekstową SMS lub e-mail. Numer należy okazać przy rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu. Bon pozwala na płacenie wielokrotne aż do całkowitego wykorzystania środków na koncie.
Czy restauracje także są miejscami, gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Niestety, ale lokale gastronomiczne nie mogą jako takie przyjmować płatności w formie bonu turystycznego. Nie jest więc możliwe np. zjedzenie w tej kwocie wspólnego obiadu z rodziną podczas wycieczki.
Wyjątek stanowią te sytuacje, gdy obiad jest częścią bardziej rozbudowanej oferty. Chodzi np. o posiłki wliczone w cenę pokoju hotelowego. Okazuje się więc, że w szczególnych sytuacjach możliwe jest opłacenie obiadu z bonu turystycznego.
Zobacz też: Wyjazd z dzieckiem pod namiot. Jak zorganizować wymarzony weekend? [tipy i praktyczna lista do wydruku]