Według ekspertów wpływ na decyzję o posiadaniu potomstwa ma nie tylko sytuacja gospodarczo ekonomiczna kraju, ale także m.in. zmiana w postrzeganiu roli rodzica w życiu dziecka oraz ogólnego podejścia do życia. A dzieci rodzi się w naszym kraju coraz mniej.
Dane Urzędu Statystycznego w kwestii liczby narodzin w naszym kraju są jasne, coraz rzadziej spotkamy rodziny wielodzietne, a znaczna część kobiet w ogóle nie decyduje się na posiadanie potomstwa. Przyczyn jest wiele, a liczby świadczą o tym, że mamy kryzys demograficzny.
W 2021 roku na świat przyszło 331 511 dzieci, rok wcześniej liczba urodzeń wynosiła 355 309. To bardzo niewiele, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zgonów w tamtym czasie. W 2021 roku zmarło bowiem aż 519 517 osób, a rok wcześniej ponad 477 tysięcy.
Jak wynika z raportu Polska w liczbach 2022, wykonanego i udostępnionego przez Główny Urząd Statystyczny, współczynnik dzietności od 1990 do 2021 roku zmalał z 1,991 na 1,320 - to jest o 671, a średni wiek kobiet w momencie urodzenia dziecka wynosi obecnie 28 lat.
Niepokoją także informacje dotyczące średniej wieku w Polsce. W ubiegłym roku mediana wynosiła 42 lata. Społeczeństwo się starzeje i spada liczba osób w wieku produkcyjnym.
Liczba osób w wieku nieprodukcyjnym Fot. GUS/ Raport Polska w liczbach 2022
Powodów, dla których kobiety rezygnują z macierzyństwa jest wiele. Jednym z nich jest chęć zdobywania wykształcenia, a następnie doświadczenia na rynku pracy.
W podjęciu decyzji nie pomaga także sytuacja ekonomiczna, większości młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie, a zarobione pensje ledwo starczają na pokrycie kosztów związanych z codziennymi wydatkami. Takie realia nie zachęcają do powiększania rodziny.
Przyczyn rezygnacji z posiadania dzieci jest więcej. Kobiety często świadomie wybierają inną drogę życia, w której czują się w pełni szczęśliwe. Wiele z nich stawia na swoje pasje, karierę czy podróże.
Publicznie mówią o tym, iż nie chcą mieć dzieci i uważają to za najlepszą decyzję. Kobiety XXI wieku śmielej decydują o sobie i kiedy nie czują potrzeby posiadania dzieci, nie robią tego tylko ze względu na społeczne naciski.
Tematyka bezdzietności jest obecna także w mediach społecznościowych. Powstał hasztag o treści "bez dzieci" i sukcesywnie powstają nowe treści na Instagramie z jego użyciem. Obecnie jest już ponad 11 tysięcy wpisów o tej tematyce.
Przykładem takiego zachowania może być Ewa Chodakowska, która otwarcie mówi o tym, że wraz z partnerem zrezygnowali z powiększania rodziny. Co więcej, niejednokrotnie podkreśla, że żyje w zgodzie ze sobą i wie, że podjęła dobrą decyzję.
Pogodzenie obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu nie jest łatwe, dlatego w obecnych czasach kobiety myśląc o posiadaniu dzieci, często decydują się na tylko jedno lub dwoje dzieci. Jest to spowodowane tym, że chcą każdemu z nich poświęcić jak najwięcej czasu.
Współczesne matki stawiają na świadome macierzyństwo, chcą z dzieckiem rozmawiać, czytać, podróżować czy się bawić. Wychowywanie postrzegają przez pryzmat wpływania na rozwój emocjonalny i intelektualny pociechy, a nie tylko zaspokojenia ich podstawowych potrzeb. Świadome macierzyństwo sprawia, że ich wkład w życie dziecka procentuje w przyszłości i pozwala na zbudowanie prawdziwej relacji.
Więcej informacji na podobne tematy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl