Kryzys demograficzny w Polsce. Dlaczego duża część społeczeństwa nie chce mieć dzieci?

Ilość urodzeń w naszym kraju sukcesywnie spada. Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie nowych świadczeń socjalnych, które miały zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Kobiety często świadomie rezygnują z posiadania potomstwa na rzecz swoich pasji, zawodu, podróży czy po prostu spokojnego życia. Co jeszcze wpływa na spadek dzietności w naszym kraju?
Zobacz wideo Ewa Chodakowska nie chce mieć dzieci. "Bałam się o tym mówić"

Według ekspertów wpływ na decyzję o posiadaniu potomstwa ma nie tylko sytuacja gospodarczo ekonomiczna kraju, ale także m.in. zmiana w postrzeganiu roli rodzica w życiu dziecka oraz ogólnego podejścia do życia. A dzieci rodzi się w naszym kraju coraz mniej.

Dane Urzędu Statystycznego w kwestii liczby narodzin w naszym kraju są jasne, coraz rzadziej spotkamy rodziny wielodzietne, a znaczna część kobiet w ogóle nie decyduje się na posiadanie potomstwa. Przyczyn jest wiele, a liczby świadczą o tym, że mamy kryzys demograficzny. 

Lex urodziła zdrowe bliźnięta mono-mono.Spodziewała się dziecka, okazało się, że będą bliźnięta. "Mogą być zrośnięte"

Liczba urodzeń spada, wyniki są niepokojące

W 2021 roku na świat przyszło 331 511 dzieci, rok wcześniej liczba urodzeń wynosiła 355 309. To bardzo niewiele, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zgonów w tamtym czasie. W 2021 roku zmarło bowiem aż 519 517 osób, a rok wcześniej ponad 477 tysięcy. 

Jak wynika z raportu Polska w liczbach 2022, wykonanego i udostępnionego przez Główny Urząd Statystyczny, współczynnik dzietności od 1990 do 2021 roku zmalał z 1,991 na 1,320 -  to jest o 671, a średni wiek kobiet w momencie urodzenia dziecka wynosi obecnie 28 lat. 

Niepokoją także informacje dotyczące średniej wieku w Polsce. W ubiegłym roku mediana wynosiła 42 lata. Społeczeństwo się starzeje i spada liczba osób w wieku produkcyjnym.

Liczba osób w wieku nieprodukcyjnymLiczba osób w wieku nieprodukcyjnym Fot. GUS/ Raport Polska w liczbach 2022

DMother,With,Children,Embracing,,Having,Fun,,Laughing,At,Home.,ParentJak zmienił się obraz matki na przestrzeni lat? Macierzyństwo kiedyś i dziś

Kryzys demograficzny w Polsce, czyli dlaczego nie decydujemy się na posiadanie dzieci?

Powodów, dla których kobiety rezygnują z macierzyństwa jest wiele. Jednym z nich jest chęć zdobywania wykształcenia, a następnie doświadczenia na rynku pracy.

W podjęciu decyzji nie pomaga także sytuacja ekonomiczna, większości młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie, a zarobione pensje ledwo starczają na pokrycie kosztów związanych z codziennymi wydatkami. Takie realia nie zachęcają do powiększania rodziny. 

Przyczyn rezygnacji z posiadania dzieci jest więcej. Kobiety często świadomie wybierają inną drogę życia, w której czują się w pełni szczęśliwe. Wiele z nich stawia na swoje pasje, karierę czy podróże.

Publicznie mówią o tym, iż nie chcą mieć dzieci i uważają to za najlepszą decyzję. Kobiety XXI wieku śmielej decydują o sobie i kiedy nie czują potrzeby posiadania dzieci, nie robią tego tylko ze względu na społeczne naciski.

Tematyka bezdzietności jest obecna także w mediach społecznościowych. Powstał hasztag o treści "bez dzieci" i sukcesywnie powstają nowe treści na Instagramie z jego użyciem. Obecnie jest już ponad 11 tysięcy wpisów o tej tematyce.

 

Przykładem takiego zachowania może być Ewa Chodakowska, która otwarcie mówi o tym, że wraz z partnerem zrezygnowali z powiększania rodziny. Co więcej, niejednokrotnie podkreśla, że żyje w zgodzie ze sobą i wie, że podjęła dobrą decyzję.

Joanna OpozdaJoanna Opozda o początkach w macierzyństwie. "Jestem wykończona"

Mała liczba urodzeń, czas na świadome macierzyństwo

Pogodzenie obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu nie jest łatwe, dlatego w obecnych czasach kobiety myśląc o posiadaniu dzieci, często decydują się na tylko jedno lub dwoje dzieci. Jest to spowodowane tym, że chcą każdemu z nich poświęcić jak najwięcej czasu. 

Współczesne matki stawiają na świadome macierzyństwo, chcą z dzieckiem rozmawiać, czytać, podróżować czy się bawić. Wychowywanie postrzegają przez pryzmat wpływania na rozwój emocjonalny i intelektualny pociechy, a nie tylko zaspokojenia ich podstawowych potrzeb. Świadome macierzyństwo sprawia, że ich wkład w życie dziecka procentuje w przyszłości i pozwala na zbudowanie prawdziwej relacji. 

Więcej informacji na podobne tematy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: