Program "Dobry Start" gwarantuje zastrzyk gotówki dla wielu rodziców. W piątek mija kluczowy termin

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole. Gwarantuje dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną. Aby otrzymać wsparcie, należy dopełnić formalności.

Rządowy program "Dobry Start" to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać środki, nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Rodzice muszą jednak pamiętać o dopełnieniu formalności.

Program "Dobry Start" gwarantuje zastrzyk gotówki dla wielu rodziców

Więcej artykułów dotyczących świadczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Najpopularniejsze imiona 2022Najpopularniejsze imiona 2022. Hitem mogą być te antyczne. Obrońca coraz wyżej w rankingach

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Program "Dobry Start" zapewnia jednorazowo 300 zł do wydania na wyprawkę szkolną np. podręczniki, zeszyty, oraz inne sprzęty potrzebne uczniom w ramach nauki w placówkach edukacyjnych. Świadczenie nie przysługuje jednak na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Środki będzie przyznawał i wypłacał ZUS na wskazane przez rodziców konto bankowe. Decyzje oraz wszelkie zawiadomienia będą przekazywane w formie elektronicznej.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej

- czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Tegoroczny nabór wniosków o dodatkowe 300 zł na wyprawkę w szkolną ruszy już w piątek 1 lipca i potrwa do środy 30 listopada. Wnioski można złożyć poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, środki trafią do rodzin w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wnioski.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało, że co roku z "Dobrego Startu" korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Kasia Tusk opublikowała zdjęcie w kostiumie kąpielowym z sieciówkiKasia Tusk relaksuje się z córką nad morzem. Fanka: Kto tak ubiera dzieci na plażę?

Więcej o: