Jak pomóc kotu w upał? Poradnik dla opiekuna kota

Wysokie temperatury mogą być prawdziwą katorgą dla czworonożnych domowników. Dowiedz się, jak pomóc kotu w upał, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojego ulubieńca w najcieplejsze dni lata.

Kot w upał: jakie koty najbardziej narażone są na udar i oparzenia słoneczne?

Wysokie temperatury potrafią dokuczać nie tylko ludziom. Najcieplejsze, pełne słońca dni okazują się także wielkim problemem dla zwierzaków. Kiedy na zewnątrz panują najwyższe temperatury, domowi ulubieńcy starają się sobie radzić jak najlepiej potrafią – poprzez ziajanie, które pomaga w procesie termoregulacji. Ochłodę przynosi kotu także ślina, rozprowadzana po sierści, dlatego przy wysokich temperaturach mruczki częściej i intensywniej wylizują swoje futerko. Opiekunowie kotów mogą również zauważyć, że ich pupile podczas upałów stają się mniej aktywni i chętniej piją wodę. Niestety, koty często źle znoszą upały, dlatego warto dbać o to, by nie narażać mruczących przyjaciół na ryzyko wystąpienia udaru, robiąc wszystko, by pomóc ulubieńcowi.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

W grupie największego ryzyka udaru wśród kotów, znajdują się:

  • kocięta, koci seniorzy, ciężarne kotki,
  • koty długowłose, koty o ciemnym umaszczeniu,
  • koty otyłe i z nadwagą,
  • koty chore (m.in.: koty z nadczynnością tarczycy, z chorobami układu oddechowego, z chorobami układu krążenia, z padaczką),
  • rasy brachycefaliczne (z krótkim pyskiem, m.in.: pers, egzotyczny, himalajski, brytyjski, kot szkocki).

Nie należy też zapominać o kotach bezwłosych i kotach o białej lub jasnej sierści, które są bardziej podatne na oparzenia skórne. Brak futra pozbawia zwierzaka naturalnej ochrony przed promieniami słońca, przez co skóra staje się podatna na oparzenia. Z tego powodu warto zabezpieczać ciało pupila odpowiednim ubrankiem, a nasadę uszu i nos smarować preparatem z filtrem.

Koty z białą sierścią i różowymi noskami również wymagają szczególnej uwagi w słoneczne dni. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może zwiększać u nich ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Opiekunowie kotów o białym lub jasnym umaszczeniu i z różowymi noskami, powinni pilnować, by ich ulubieńcy nie wylegiwali się zbyt długo w bezpośrednim słońcu. Aby chronić koty przed ryzykiem rozwinięcia się nowotworu skóry, trzeba pamiętać o zabezpieczaniu najbardziej narażonych partii ciała (nos i uszy), smarując je kremem z filtrem przeznaczonym dla zwierząt, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Co robić z kotem w upały: objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Jesteś kocim opiekunem? W takim razie powinieneś wiedzieć, co robić z kotem w upały, aby nie narażać ukochanego zwierzaka na udar. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której pupil dozna udaru słonecznego, trzeba wiedzieć, jak postępować, by zwiększyć jego szansę na przeżycie. Pierwszymi objawami przegrzania, jakie można zaobserwować u kota, są: ziajanie, nadmierna wokalizacja, niepokój i intensywne lizanie futra.

Objawami, po których rozpoznasz udar są natomiast:

  • ślinienie się,
  • osłabienie,
  • apatia,
  • nadmierne ziajanie,
  • drgawki,
  • biegunka, wymioty,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • omdlenia,
  • przekrwienie spojówek i dziąseł,
  • niekontrolowane oddawanie moczu/kału,
  • temperatura ciała kota przekracza 40°C,
  • utrata przytomności.

Co robić, gdy kot dozna udaru cieplnego? Zwierzaka trzeba przede wszystkim zabrać ze słońca i umieścić go w chłodnym pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza. Kota powinno umieścić się na zimnej powierzchni, nie można jednak polewać go wodą, gdyż w ten sposób pupil mógłby doznać szoku termicznego. Zwierzaka najprościej schładzać, używając w tym celu wilgotnego ręcznika. Temperatura używanej do tego wody powinna być zmniejszana stopniowo, by nie doprowadzić do szoku termicznego. Jeśli kot jest przytomny podaj mu chłodną wodę do picia – z miski bądź ostrożnie ze strzykawki (włóż końcówkę strzykawki tak, by znajdowała się za kłem i w ten sposób powoli podawaj kotu picie).

Po udzieleniu pierwszej pomocy, która zwiększa szansę na przeżycie zwierzaka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i zabierz pupila do kliniki, gdzie zostanie mu udzielona odpowiednia pomoc. Zadbaj też o to, by odpowiednio przetransportować pupila do lekarza – zwierzak powinien być przewożony w nienagrzewającym się transporterze. Jeśli posiadasz samochód z klimatyzacją, nie zapomnij jej włączyć.

Sposoby na upały dla kota: zapewnij kotu większy komfort

Jakie są sposoby na upał dla kota? Przede wszystkim woda – rozstaw miseczki z wodą w różnych pomieszczeniach. Trzeba pamiętać, że niektóre koty niechętnie piją wodę, dlatego, im więcej misek i atrakcyjnych dla kota naczyń, tym większa szansa, że kot zechce się napić. Dbaj o to, by woda w miskach zawsze była czysta i świeża. Dobrym pomysłem może też okazać się zakup specjalnej kociej fontanny, która zachęci zwierzaka do picia. Jeśli Twój ulubieniec lubi zabawy w wodzie, możesz zapewnić mu atrakcje, pozostawiając do dyspozycji miskę z wodą, do której wrzucisz kilka pływających po powierzchni zabawek (np. nakrętki od butelek, piłeczki, zabawkowe rybki). Jeśli kot mało pije lub w ogóle unika picia wody, możesz dolewać odrobinę wody do mokrej karmy.

Wielką ulgę przyniosą również rozłożone na podłodze mokre ręczniki, na których kot może się wylegiwać. Z pomocnych rzeczy do zakupienia, można natomiast wyposażyć się w specjalną matę chłodzącą. Trzeba jednak uważać, gdyż stosowany w nich żel chłodzący jest toksyczny dla zwierząt, dlatego tego typu akcesoria nie nadają się dla żywiołowych kotów ze skłonnościami do gryzienia i drapania różnych powierzchni. Zwierzak może korzystać z nich wyłącznie pod nadzorem opiekuna. Kota możesz też ochładzać, przecierając jego futerko mokrą ręką lub ręcznikiem.

Dbaj też o to, by wyczesywać futro ulubieńca, szczególnie, jeśli Twój kot ma gęsty podszerstek. Pamiętaj jednak, że futra kotów  nie należy golić – w ten sposób nie przyniesiesz zwierzakowi ulgi, a tylko możesz mu zaszkodzić. Sierść pełni funkcję termoregulacji i chroni kota przed oparzeniami słonecznymi. Kot, liżąc swoje futerko, dodatkowo ochładza się, gdyż parująca ślina pomaga pozbywać się nadmiaru ciepła.

Dobrym pomysłem okaże się również zaciągnięcie w mieszkaniu zasłon i udostępnienie kotu do leżenia pomieszczenia, w którym znajdują się płytki podłogowe. Ochłodę przyniosą również wentylatory oraz wiatraki. Pilnuj jednak, aby strumień wiatraka nie był skierowany bezpośrednio na zwierzaka.

Jak chronić kota przed upałem? Sprawdź, czego unikać w najcieplejsze dni

Jak chronić kota przed upałem i pomóc mu przetrwać szczególnie trudny czas? Pamiętaj o kilku rzeczach, których nie należy robić w czasie upałów. Jeśli Twój kot wychodzi na spacery, nie wyprowadzaj go w czasie najwyższych temperatur. Jeśli jednak musisz z nim wyjść, ogranicz czas spaceru i unikaj wyprowadzania kota po rozgrzanym chodniku. Najlepszą porą na spacer będzie jednak wczesny ranek lub późny wieczór. Jeśli Twój kot lubi przebywać na balkonie bądź posiada możliwość przebywania w wolierze, nie wypuszczaj go w godzinach, w których na zewnątrz jest najcieplej – lepiej poczekaj z tym do wieczora.

Pamiętaj, by w czasie upałów nie zachęcać zwierzaków do aktywności. Jeśli możesz, unikaj podróżowania z kotem w czasie wysokich temperatur i pod żadnym pozorem nie zostawiaj kota w zamkniętym, nagrzanym samochodzie.

Zobacz też: Rośliny trujące dla kotów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla kota?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.