Kiedy są wyniki egzaminów ósmoklasisty 2022? Wpłyną na to, czy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół

Kiedy są wyniki egzaminów ósmoklasisty? Wielu uczniów z niecierpliwością czeka na informację o ilości zdobytych punktów, gdyż jest to jedna z kluczowych informacji odnośnie wyboru dlaszej szkoły. Chociaż egzaminu nie da się nie zdać, jego wynik może przesądzić o tym, czy uczniowie dostaną się do wymarzonych szkół.

Kiedy wyniki egzaminów ósmoklasisty 2022? Uczniowie przeszukują Internet w poszukiwaniu odpowiedzi. Jednak na oficjalny komunikat będą musieli poczekać jeszcze kilka dni i tym samym uzbroić się w cierpliwość. Z początkiem lipca wszystkie informacje będą dostępne.

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy są wyniki egzaminów ósmoklasisty 2022?

W połowie maja wszyscy uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych podeszli do swojego pierwszego, poważnego egzaminu. Na początek zmierzyli się z językiem polskim, kolejny dzień zmagań poświęcony był królowej wszystkich nauk, czyli matematyce. Ostatni dzień testów zarezerwowany był dla języka obcego, gdzie większość jednak zdecydowała się na język angielski.

Na oficjalne informacje o ilości zdobytych punktów będą musieli jeszcze trochę poczekać. Wyniki zostaną opublikowane i przekazane uczniom przez CKE 1 lipca 2022 roku, drogą elektroniczną. Aby sprawdzić - uczniowie muszą się zalogować na indywidualne konto na właściwej stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). Loginem jest numerem PESEL, a hasło - nauczyciele rozdawali każdemu zdającemu jeszcze w szkole.

Wyniki z egzaminu ósmoklasisty, czyli procenty i centyle

Na zaświadczeniu, które każdemu uczniowi zostanie przekazane 8 lipca 2022 roku, będą podane dwa rodzaje wyników: centylowy oraz procentowy. Ten pierwszy niesie ze sobą informację statystyczną, natomiast drugi ma znaczenie w rekrutacji.

Wynik procentowy określa odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za rozwiązanie zadań z danego przedmiotu. Natomiast wynik centylowy określa odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż.

Chociaż egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wynik jest bardzo ważny i brany pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Więcej o: