Świadczenie 500 plus 2022 - kiedy wpłata? "Wciąż cisza i pustka na koncie"

Świadczenie 500 plus 2022 - kiedy wypłata? Pytają rodzice, którzy wciąż czekają na pieniądze. Okazuje się, że wielu z nich, pomimo założenia w terminie wniosku na nowy okres świadczeniowy, nadal nie otrzymało pieniędzy.

Świadczenie 500 plus 2022 - kiedy wypłata? Z dniem 1 czerwca 2022 roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy przyjmowania wniosków i wypłat związanych z 500 plus. Obsługę już teraz przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Stałe terminy wypłat zostały przyznane wnioskującym losowo i obowiązują przez cały rok, czyli do 31 maja 2023 roku. Jednak niektórzy rodzice nadal czekają na informacje - i przede wszystkim pieniądze.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Świadczenie 500 plus 2022 - kiedy wypłata?

Chociaż wiele rodzin z dziećmi pieniądze za czerwiec dostali już z początkiem miesiąca - są jednak tacy, którzy pomimo złożenia w terminie wniosku - nadal czekają na wypłatę środków.

Jeśli chodzi i sprawy formalne, to rodzice musieli na nowo złożyć wniosek na kolejny okres świadczeniowy. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia powinni to zrobić do końca kwietnia 2022 roku. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje, bowiem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Terminy przelewów 500 plus zostały ustalone losowo i były realizowane w następujących dniach czerwca: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 i 22. Informację przyznanych terminach płatności rodzice mogli znaleźć na swoim indywidualnym koncie, na ZUS PUE. Jednak są jeszcze tacy, którzy nadal czekają na pieniądze.

Złożyłam wniosek dokładnie 27 kwietnia. Taką też informację mam na swoim koncie na ZUS PUE. Jednak dalej mój wniosek ma status „zarejestrowany" i nie ma tam informacji o terminie przelewu. Nie ma też pieniędzy na koncie. Próbowałam dodzwonić się do ZUS, ale to graniczy z cudem. Dzień po ostatniej dacie przelewu, czyli 23 czerwca, napisałam do nich wiadomość, żeby wyjaśnili co się stało - nadal brak odpowiedzi. Nie wiem czy łaskawie wypłacą te pieniądze jeszcze w czerwcu, czy mamy już czekać na lipiec?

- pyta pani Ania, mama pięciomiesięcznego chłopca.

Ksiądz pokazał swoje świadectwo szkolne. 'Nie było nic, tylko wstyd'Ksiądz pokazał swoje świadectwo szkolne. "Nie było nic, tylko wstyd"

Co istotne, zgodnie z informacjami zawartymi na stornie gov.pl, okazuje się, że wniosek złożony do końca kwietnia musi zostać obsłużony najpóźniej do końca czerwca, wniosek złożony w maju - do lipca, w czerwcu - do sierpnia, w lipcu - do września, a w sierpniu - do października danego roku. 

ZUS a nie MOPR - zmiana urzędu, który zajmuje się świadczeniem

Okazuje się, że niektórzy rodzice długo czekają na wypłatę świadczenia, ponieważ nie dotarła do nich informacja o zmianie urzędu, który obsługuje już teraz świadczenia 500 plus.

Według nowych, obowiązujących od nowego roku zasad, wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres przyjmuje i rozpatruje tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przejął zadania od urzędów gmin i miast. Od 1 lutego 2022 r. ruszył nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Rodzice, którzy chcą uzyskać prawo do wypłaty świadczenia na nowy okres, muszą złożyć wniosek (wyłącznie przez Internet) za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • portalu PUE ZUS,
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Jak podaje strona zus.pl, jeśli dany rodzic złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2022 roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym  terminie do trzech miesięcy.

Kiedy można zostawić dziecko samo w domu?Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo podaje konkrety

Więcej o: