To był ostatni rok szkolny na starych zasadach. Zmiany będą dotyczyć nie tylko planu lekcji, ale także posiłków

Koniec roku szkolnego 2021/2022 już dziś. Po raz ostatni nauczyciele i uczniowie spotkają się w murach szkoły. Przed nimi dwa miesiące wakacji i ładowania baterii. Będzie to potrzebne, gdyż od 1 września planowane zmiany będą dotyczyć nie tylko planu lekcji, ale także posiłków. To był ostatni rok szkolny na starych zasadach.

Ostatni dzień szkoły już dziś. Oficjalnie od jutro rozpoczną się wakacje, które potrwają aż do 1 września 2022 roku. Po ponad dwóch miesiącach wakacji uczniowie i nauczyciele powrócą w mury szkoły – ale tej już nieco odmienionej. To był ostatni rok szkolny na starych zasadach - od września zmiany, które nie dotyczą tylko planu lekcji, czy organizacji zajęć, ale także posiłków.

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w planie zajęć. Będzie więcej nauki?

Zmiany, które zostaną wprowadzone do szkół z początkiem nowego roku szkolnego dotyczą przede wszystkim planu zajęć. Pierwszą jest m.in. rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach średnich. Nauczyciele mają większy nacisk kłaść na zagadnienia związane z tematami, które dotyczą obronności kraju. Resort edukacji zakłada również, że starsi uczniowie nabędą nowe umiejętności związane z nauką strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi.

Oczywiście nie jest to nic nowego, przed II wojną światową, w niektórych typach szkół, były prowadzone zajęcia z przysposobienia wojennego, podczas których uczono młodzież szkolną jak radzić sobie w sytuacji wojny.

Dodatkowo w szkołach średnich ma zostać wprowadzony nowy przedmiot - historia i teraźniejszość - który będzie kłaść nacisk na naukę historii tej najnowszej, czyli uczniowie będą uczyć się o katastrofie smoleńskiej, czy pandemii koronawirusa.

Przemysław Czarnek apeluje o przyznanie środków z UE. 'Muszą być uruchomione na oświatę'Czarnek zapowiada zmiany. Od 1 września wysyła uczniów na strzelnice

Zmiany również na stołówce - obowiązek zapewnienia posiłku

Od 1 września 2022 r. wszystkie szkoły podstawowe będą miały ustawowy obowiązek zapewnienia jednego ciepłego dania wszystkim uczniom, którzy będą chcieli skorzystać z takowej możliwości.

Zgodnie z art. 106a ust. 1 ustawy Prawo oświatowe szkoła podstawowa będzie miała obowiązek zapewnienia uczniom jednego gorącego dania w ciągu dnia i stworzenia możliwości jego spożycia w czasie pobytu w szkole oraz w odpowiednich warunkach. Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne, ale zarazem odpłatne.

Jak podaje portalosiwatowy.pl, płatności za wyżywienie uczniów w szkole powinny zostać wpłacane na wydzielony rachunek placówki. Natomiast w przypadku braku takiego rachunku - na konto gminy.

Okazuje się, że zmiany dotyczące wprowadzenia jednego ciepłego posiłku oznaczają, że do tej pory szkoła mogła - ale nie musiała zorganizować stołówki. Od 1 września 2022 roku - musi się znaleźć w każdej szkole podstawowej specjalne miejsce do spożywania posiłków (ewentualnie jeszcze jego przygotowywania, chociaż niektóre placówki korzystają już z zewnętrznych firm cateringowych).

Minister Czarnek o zmianach w szkole od 1 wrześniaWażne zmiany w szkołach już od nowego roku szkolnego. Minister Czarnek pokazał projekt

Więcej o: