Jeszcze siedem lat temu niewiele osób znało to kwiatowe imię. Teraz? Prawie 300 dziewczynek dostało je

Liliana to przepiękne imię pochodzące od nazwy kwiatu, który w zależności od kultury i wierzeń ma różne znaczenia. Kiedyś nie było popularne, ale w ciągu ostatnich lat coraz więcej rodziców decyduje się, by tak nazwać swoją małą córeczkę.

Więcej informacji na temat imion i ich znaczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo W jakim celu ma powstać rejestr ciąż? Pytamy Hannę Gill-Piątek


Rodzice chcą, by ich dziecko miało najpiękniejsze imię na świecie. Przez cały okres trwania ciąży szukają różnych informacji na ten temat. Dla wielu osób ważne jest znaczenie imienia, inni inspirują się postaciami historycznymi lub bohaterami książek i filmów. Wierzący zwracają uwagę na to, kto jest patronem. Równie ważne jest brzmienie imienia. Niektóre, jak na przykład Liliana są bardzo melodyjne. 

Aleksandra Domańska komentuje wybrane imię dla dziecka. 'Historycznie to imię męskie'Domańska komentuje wybrane imię dla dziecka. "Historycznie to imię męskie"

Liliana - kwiatowe imię, które ma bogatą historię

Imię pochodzi z języka łacińskiego. Wywodzi od słowa lilium, które po prostu oznacza lilię. W starożytnym Rzymie kwiat ten był symbolem nadziei. Dla chrześcijan lilia oznaczała czystość, niewinność i majestat. Ową roślinę zauważyć można na obrazach - często w dłoni dzierżyły ją święte. Z lilią przedstawiana była też Maria, matka Jezusa. Starożytni grecy wierzyli, że kwiaty stworzyła bogini Hera. Krople jej mleka spadły na ziemię, kiedy karmiła Hefajstosa. Nic więc dziwnego, że roślina była jej atrybutem. 

Imię Liliana staje się coraz bardziej popularne

Jeszcze siedem lat temu mało kto nadawał je swojej córce. Wszystko zmieniło się niedawno. Coraz więcej osób decyduje się na to imię. W 2021 roku zajęło 18. miejsce w rankingu - ponad trzy tysiące dziewczynek je otrzymało. Liliana ma piękne zdrobnienia: Lilianka, Lilianeczka, Lily, Lianka lub Lianuśka. 

Imię to znają też fani serii filmów o Barbie. Pojawiło się ono w produkcjach "Barbie w świecie mody" oraz "Barbie i sekret wróżek". Nosiła je pewna projektantka mody i najmądrzejsza wróżka, która żyła w świecie ludzi.

Jak wybrać imię dla dziecka? Eksperci dzielą się kilkoma wskazówkamiJak wybrać imię dla dziecka? Eksperci dzielą się kilkoma wskazówkami

Więcej o: