Samo określenie "dzieci Indygo" związane jest z ruchem kulturowym zapoczątkowanym w latach 60. XX wieku, który przez swoich założycieli i działaczy został nazwany jako New Age, czyli Nowa Era, która ma za niedługo nadejść - bez wojen, konfliktów, religii i ideologii. Mają nastać czasy spokoju i harmonii, a dzieci Indygo właśnie mają nas ocalić przed kataklizmem i dzięki swoim wyjątkowym zdolnością "przeprowadzić" do lepszego świata.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dzieci Indygo to bardzo wyjątkowa grupa dzieci, która - według niektórych specjalistów - ma roztaczać wokół siebie niebiesko-filetową aurę, czyli właśnie taką w kolorze indygo. Nazwę utworzyła Nancy Ann Tappe, a spopularyzowali ją w latach 90. XX wieku: Lee Carroll i Jana Tobera w książce "The Indigo Children. The New Kids Have Arrived".
Filozofia związana z ruchem New Age zakłada właśnie, że te wyjątkowe dzieci mają ocalić świat, jeśli pojawi się kataklizm i pomóc nam zmienić się na lepsze, aby w nowej erze żyć w szczęściu i harmonii. Takich dzieci jest podobno bardzo mało. Nancy Ann Tape - jak sama twierdziła - kolorową aurę widziała u jednego na pięć tysięcy "badanych" dzieci.
Dziecko Indygo - to dziecko wyjątkowe, które wyróżnia się na tyle innych dzieci. Jest ono bardzo spokojne, ale przy tym niezwykle pewne siebie i opanowane oraz powściągliwe w okazywaniu uczuć. Kreatywne, uzdolnione artystycznie, niesamowicie wrażliwe i pełne empatii. Szkoła jest dla niego udręką, ponieważ cały system jest dość sztywny, a te dzieci lubią swobodę - walczą przeciw jakiejkolwiek dyscyplinie.
Oprócz dziecka Indygo, funkcjonują jeszcze inne określenia, np. dziecko tęczy, dziecko słoneczne i dziecko anielskie.
Z drugiej strony jednak, ta koncepcja jest bardzo mocno krytykowana przez psychologów. Według nich opóźniała diagnozę w kierunku poważniejszych chorób, takich jak ADHD, autyzmu czy WWD (dziecka o wysoko wrażliwej osobowości). Specjaliści z dzieciny psychologii uważają, że rodzice po prostu wolą postrzegać swoje dzieci jako te wyjątkowo obdarzone niż cierpiące na jakąś chorobę.