Polki dostaną pieniądze za urodzenie dzieci. W grę wchodzi niemała suma, ale trzeba spełnić określone warunki

Polki dostaną pieniądze za urodzenie dzieci. Rządowy program "Mama cztery plus" wszedł w życie w marcu w 2019 roku i od tego czasu jest dużym wsparciem dla tych kobiet, które ze względu na urodzenie i wychowywanie dzieci - nie mogły podjąć, ani wrócić do pracy. Jednak, żeby dostać pieniądze, trzeba spełnić określone warunki.

Dodatkowe pieniądze za urodzenie dzieci to tak naprawdę rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które należy się zarówno matkom jak i ojcom, ale po spełnieniu określonych warunków. Kto może liczyć na specjalną emeryturę? Jak dostać pieniądze? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pieniądze za urodzenie dzieci - ponad 1300 zł co miesiąc

Pieniądze za urodzenie dzieci, czyli rodzinne świadczenie uzupełniające otrzymają te osoby, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, i nie mogły podjąć pracy zarobkowej, ze względu na konieczność opieki nad dziećmi. Zostały w domu i w pełni poświęciły się wychowaniu swoich pociech. Świadczenie otrzymają osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty, czyli osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Kwota, która zostanie przekazana na konto wynosi aktualnie 1338,44 zł brutto - jednak co istotne, podlega corocznej waloryzacji.

Co ciekawe, pomimo nazwy "emerytura matczyna" w określonych przypadkach należy się również ojcom. Warunki, które muszą zostać spełnione przez mężczyzn to:

  • ukończone 65 lat,
  • wychowanie co najmniej czwórki dzieci, jeśli matka zmarła, porzuciła lub długotrwale zaprzestała ich wychowywania,
  • brak dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania.

Nagranie z kameryTrzylatek powiedział mamie, co robił brat, gdy nie patrzyła. Chcąc sprawdzić szczerość syna zamontowała kamerę

Jak dostać pieniądze? Co jest potrzebne?

Nie wszyscy wiedzą, ale emerytura za urodzenie dzieci nie jest przyznawana automatycznie, żeby ją dostać trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Formularz, który trzeba wypełnić to ZUS ERSU. Dostępny jest on w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach ZUS oraz na stronie internetowej urzędu. Do wniosku należy dołączyć:

  • w szczególności oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU),
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci,
  • zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Na zdjęciu: Małgorzata Rozenek-MajdanRozenek o elitarnej edukacji synów: Nie przywiązuje uwagi do ocen. Byłabym hipokrytką

Więcej o: