Nadchodzą zmiany w urlopach. Jedna będzie dotyczyć tylko ojców

Nadchodzą zmiany w urlopach, przede wszystkim tych, które należą się ojcom małych dzieci. Aktualnie tatusiowie mogą liczyć na dodatkowe dwa tygodnie urlopu, które im się należą po urodzeniu się dziecka. Po tym czasie muszą wrócić do pracy, a pełnię obowiązków przejmuje wtedy matka. Już niedługo ma się to zmienić.

Nadchodzą zmiany w urlopach, które szczególnie ucieszą mężczyzn, którzy planują dziecko. Otóż w niedługim czasie ma nastąpić nowelizacja zapisów w Kodeksie pracy, który dotyczy tzw. urlopu ojcowskiego. Mają oni otrzymać dodatkowy urlop, aby mogli spędzić więcej czasu z dzieckiem.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska w drodze urlop spotkała fana Milika

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nadchodzą zmiany w urlopach. Dodatkowe dni wolne tylko dla ojców

Jedną z największych modyfikacji, która będzie dotyczyć Kodeksu pracy jest wydłużenie tzw. urlopu ojcowskiego. Aktualnie tata, któremu urodziło się dziecko może skorzystać jedynie z dwóch tygodni w pełni płatnego urlopu, którego głównym celem jest możliwość spędzenia czasu z dzieckiem. W niedługim czasie miałoby to zostać zwiększone - z dwóch na dziewięć tygodni.

Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny

- przekazała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

Na zdjęciu: Małgorzata Rozenek-MajdanRozenek o elitarnej edukacji synów: Nie przywiązuje uwagi do ocen. Byłabym hipokrytką

Od kiedy 9-tygodniowy urlop ojcowski?

Aktualnie trwają intensywne prace nad modyfikacją Kodeksu pracy. Sama minister Maląg nie potrafiła uściślić z jakim terminem ojcowie mogliby rozpocząć urlop, który miałby trwać aż dziewięć tygodni?

Maląg w swojej wypowiedzi zaznaczyła, że ten projekt ustawy jest jeszcze w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany do końca roku.

A więc jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego

 - mówiła na antenie radia.  

Nagranie z kameryTrzylatek powiedział mamie, co robił brat, gdy nie patrzyła. Chcąc sprawdzić szczerość syna zamontowała kamerę

Dopytywana była również przez prowadzącego dziennikarza rozmowę o ty, czy urlopy ojcowskie mogłyby być przedłużone od stycznia kolejnego roku. Marlena Maląg stwierdziła, że należy jeszcze poczekać z uszczegółowianiem terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Ale w tym kierunku idziemy, ale już konkretne daty, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów - to bardziej można te terminy określić

- sprecyzowała minister.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Trybunał Konstytucyjny: Matka nie zapłaci ojcu, z którym dziecko nie chce się widywać

Więcej o: