Opieka na dziecko 2 dni. Nadchodzą zmiany. Rodzice odpoczną o wiele dłużej

Opieka na dziecko 2 dni - na tyle wolnego od pracy mogą liczyć rodzice maluchów. Jednak już niedługo ma się to zmienić. Nadchodzi duża zmiana w Kodeksie pracy, która ma wejść w życie już z początkiem sierpnia. Na czym będzie polegała modyfikacja prawa i na jakie zmiany mogą liczyć osoby zajmujące się dziećmi? Wyjaśniamy.

Opieka na dziecko 2 dni (lub 16 godzin) to uprawnienie do wolnego od pracy, które rodzice mogą przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem. Za ten czas pracodawca wypłaca wynagrodzenie za pracę. Dodatkowe dni urlopu przysługują na dany rok kalendarzowy - nie można ich "zbierać", żeby wykorzystać potem. Niewykorzystana opieka na dziecko przepada wraz z końcem roku.

Zobacz wideo W jakim celu ma powstać rejestr ciąż? Pytamy Hannę Gill-Piątek

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Opieka na dziecko 2 dni - nadchodzą duże zmiany

Zgodnie z Kodeksem pracy opieka na dziecko jedno z uprawnień rodzicielskich w postaci zwolnienia od pracy zagwarantowane w art. 188 Kp. Przysługuje ona w wymiarze w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Pracownik, zatrudniony na umowę o pracę, zachowuje za ten czas prawo do wypłaty wynagrodzenia. Jednak co istotne, prawo do dodatkowego urlopu nie zwiększa się wraz z liczbą dzieci - zawsze będą to dwa dni (lub 16 godzin), bez względu na to czy dany rodzic ma jedynaka, czy pięcioro pociech.

Jednak ze względu na konieczność dostosowania polskiego prawa, do nowych, unijnych dyrektyw - opieka na dziecko ulegnie pewnym modyfikacjom. Przede wszystkim zmieni się ilość dodatkowych dni urlopu do wykorzystania dla rodziców dzieci.

Opieka na dziecko. Rodzice zyskają dodatkowe dni wolne od pracy

Już niedługo, bo z początkiem sierpnia 2022 roku mają wejść w życie zapisy unijnej dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski dotyczącej zasady work life-balance. Przede wszystkim jej zapisy zmieniają kwestię urlopów i dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dziećmi.

Opieka na dziecko - to dodatkowe pięć dni wolnego, lecz tym samym określone są zasady, kiedy i w jakich sytuacjach rodzice mogą z tego prawa skorzystać. Są to m.in. względy medyczne, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba dziecka, kontuzja itp. Dyrektywa również rozszerza obowiązywanie przepisu na innych członków rodziny takich jak matka/ojciec, żona/mąż.

Jednak istotną i planowaną zmiana jest również to, że planowany nowy urlop opiekuńczy na dziecko byłby niepłatny. Rodzic nie otrzyma wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie. Jednak wliczy się on do okresu zatrudnienia, od którego zależą wszelkie inne uprawnienia pracownicze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA