12 tys. zł na drugie dziecko. Rodzice dostaną pieniądze bez kryterium dochodowego. Kluczowy jest inny warunek

12 tys. zł na drugie dziecko to dodatkowe pieniądze do wykorzystania na wszystkie potrzeby dziecka. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program, wprowadzony w ramach Nowego Polskiego Ładu. Rodzice mogą w nim liczyć na pokaźną sumę, czyli 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko - wypłacane transzami po 500 zł lub 1000 zł. Nie ma tu kryterium dochodowego, lecz postawiono inny, kluczowy warunek.

12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko to spory zastrzyk gotówki do domowego budżetu, które można przeznaczyć na dowolne potrzeby. Opłacenie żłobka lub niani, zajęcia dla dziecka, czy chociażby na pieluchy i inne potrzebne akcesoria. Rodzice będą mieli do wyboru: albo pobierają 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat, albo 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko - pieniądze bez kryterium dochodowego

12 tys. zł na drugie dziecko to pieniądze, które zostały przekazane rodzinom z dziećmi, a głównym założeniem tego programu jest to, żeby wspomóc rodziców i ułatwić okres, gdy skończy się urlop macierzyński i rodzicielski, a dziecko nie osiągnie jeszcze odpowiedniego wieku, aby posłać je do przedszkola.  przedszkolnego.

To ile i przez jaki czas rząd będzie wypłacać pieniądze - zależy od rodziców. To oni, w momencie składania wniosku decydują się na kwotę wypłaty i okres otrzymywania świadczenia. Mogą wybrać 1000 zł przez 12 miesięcy, albo po 500 zł przez dwa lata. Co istotne, to od decyzji rodziców zależeć będzie, na co wydadzą otrzymane pieniądze.

Na zdjęciu: Niemowlęce stopy.Matka zostawiła dziecko w aucie. Była pewna, że jest w żłobku. Nie przeżyło

Nie liczy się dochód - ważne jest inne kryterium

12 tys. zł na dziecko z RKO jest przyznawane bez względu na kwotę dochodu osiąganą przez rodziców. Jest jeden warunek. Kwota 12 tys. na dziecko będzie należeć się tylko tym rodzinom, w których urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Przyznane pieniądze będzie można wykorzystać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Jeśli w rodzinie pojawi się trzecie dziecko w ciągu trzech lat od narodzin poprzedniego malucha, rodzice mogą otrzymywać podwójną kwotę świadczenia – a to już są konkretne pieniądze do wykorzystania na dowolny cel.

Trzeba jedynie pamiętać, że świadczenie nie jest przyznawane automatycznie, a wypłacane jedynie na wniosek osoby uprawnionej, czyli rodzica bądź opiekuna prawnego danego dziecka.

Wnioski można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej do ZUS - za pośrednictwem trzech kanałów obsługi:

  • platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Trybunał Konstytucyjny: Matka nie zapłaci ojcu, z którym dziecko nie chce się widywać

Więcej o: