Koniec wakacji - odliczanie czas zacząć! Poznaj już dziś 5 sposobów na to jak pożegnać lato i przywitać się ze szkołą

Koniec wakacji oznacza zmianę, która może powodować niepokój. Sprawdź już dziś, jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Kiedy koniec wakacji? Co dla dzieci oznacza pierwszy dzwonek? 

Nowy rok szkolny to konieczność wejścia w schemat, który przez kolejne miesiące będzie decydował o tym, jak ułoży się życie całej rodziny. Czy odliczanie do końca wakacji oznacza, że beztroskie dni znikną bezpowrotnie? Sprawdź, co można zrobić, aby zatrzymać lato na dłużej. 

Kiedy zakończenie roku szkolnego 2021/2022?Zakończenie roku szkolnego lada moment. Sporo zmian czeka uczniów już we wrześniu

Odliczanie do końca wakacji - patenty rodziców na nowy rok szkolny 

Odpowiedź na pytanie, kiedy koniec wakacji, rzadko oznacza 1 września. Przygotowania do nowego roku szkolnego rozpoczynają się najczęściej już od połowy sierpnia, w niektórych placówkach pierwsze zebrania organizowane są już znacznie wcześniej. Jak pomiędzy zajęciami dodatkowymi i nowym plecakiem nie stracić z oczu tego, co naprawdę ważne? Poniżej zebraliśmy kilka porad od rodziców: 

  • Rodzinne opowieści 

Podstawą przygotowania do każdej nowej sytuacji powinna być szczera rozmowa. Rodzice przyszłych pierwszoklasistów często przedstawiają nowe miejsce w samych superlatywach, tymczasem rzeczywistość często odbiega od naszych oczekiwań. W tym momencie warto cofnąć się do czasów, gdy sami byliśmy dziećmi i przypomnieć sobie co tak naprawdę było dla nas ważne, źródła niepokoju i radości. Prawdziwie szkolne historie rodziców to najlepsze przygotowanie do adaptacji w nowym miejscu. 

Zobacz też: Kiedy zaczynają się wakacje? Do wolnego pozostało kilka dni, a niektórzy już decydują się na małe wagary

  • Akcja - integracja 

Pierwszoklasiści po kilku latach w przedszkolu będą musieli od nowa budować relacje. Współcześni rodzice, których dzieci nie będą kontynuować nauki z przyjaciółmi wykorzystują Internet do integracji. Już proste pytanie zadane na profilu społecznościowym o wybór szkoły może spotkać się z dużym odzewem. Spotkania on-line warto przenieść na plac zabaw, gdzie wszyscy będą mogli się lepiej poznać. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?
  • Blisko natury 

Koniec wakacji nie musi oznaczać końca zabawy. Wrzesień sprzyja weekendowym wycieczkom, w ramach szkolnych przygotowań równie ważny jak zakup podręczników będzie weekend nad jeziorem lub rajd rowerowy. Obcowanie z naturą znacznie obniża poziom stresu oraz uczy uważności na to co tu i teraz. 

Za ile dni wakacje?Za ile dni wakacje? Będą dłuższe niż w ubiegłym roku

  • Ty wybierasz 

Podczas wrześniowego maratonu na zakupach warto uczynić z dziecka osobę decyzyjną. O ile szkolni debiutanci będę potrzebowali pomocy, pozostałe roczniki doskonale wiedzą, co będzie im potrzebne. To ważny i pozytywny przekaz: doskonale sobie radzisz i możesz już sam/sama decydować. 

  • Rodzinna feta 

W rodzinie siła - co to oznacza dla świeżo upieczonych uczniów? Przede wszystkim wsparcie i zdrowy dystans. Po pierwszym tygodniu w szkolnej ławce warto zorganizować rodzinne spotkanie, które będzie jak ładunek pozytywnej energii. 

Zobacz też: Oceny wystawione. Czy trzeba chodzić do szkoły? Wielu uczniów chciałoby odpuścić

Więcej o: