Jak pomóc psu podczas burzy? Spraw, by nawałnica była bardziej znośna dla Twojego czworonoga

Jak pomóc psu podczas burzy? To pytanie może nurtować niejednego właściciela czworonoga. Jeśli Twój pupil też zalicza się do zwierząt źle znoszących nawałnice, sprawdź koniecznie, co robić, by go uspokoić.

Jak uspokoić psa podczas burzy – dlaczego warto zastanowić się nad tą kwestią?

Jak uspokoić psa podczas burzy? Ty sam/a musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy problem dotyczy akurat Ciebie i Twojego czworonoga. Warto wziąć pod uwagę fakt, że każde zwierzę, w tym również pies, jest zupełnie inne. Niektóre psy w ogóle nie zwracają uwagi na burzę, a co za tym idzie, zachowują się przy niej zupełnie zwyczajnie. Część z nich wykazuje jednak sporą wrażliwość na to zjawisko atmosferyczne. Często objawia się ona nerwowym chodzeniem tam i z powrotem, bez możliwości znalezienia sobie miejsca. Są jednak psy, które wpadają w prawdziwą panikę, choć przecież doświadczały już tego i teoretycznie powinny zdawać sobie sprawę z tego, że nic złego im się nie stanie.

Najlepiej samemu sprawdzić, jak pies reaguje na burzę, a jeśli rzeczywiście się boi, podjąć odpowiednie środki zaradcze. Powinno się temu koniecznie przeciwdziałać, ponieważ stałe, przedłużające się napięcie może doprowadzić do przewlekłego lęku, a w konsekwencji nawet do depresji.

Pies boi się burzy – skąd bierze się strach?

Dlaczego pies boi się burzy? Na pewno niejedno z nas zastanawiało się, co takiego powoduje, że zwierzaki boją się szalejącej za oknami nawałnicy.  Czego może się obawiać w jej trakcie czworonóg? Na pewno jednym z przerażających elementów okazują się grzmoty. Pies nie będzie rozumiał, skąd bierze się uderzenie pioruna ani co go spowodowało. Podobnie jak w trakcie wystrzałów fajerwerków w Sylwestra,  zaczynie się więc bać. Z podobnego powodu strach w zwierzęciu może także wywoływać silny rozbłysk, jaki towarzyszy uderzeniu pioruna.

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek [Pracownia Bronka]

Jak przygotować psa na burzę – co zrobić, gdy spodziewamy się nawałnicy?

Jak przygotować psa na burzę, gdy wiemy, że występuje jej ryzyko? Przede wszystkim, warto zapewnić mu kryjówki na czas nawałnicy, stale dostępne, do których będzie mógł wejść w dowolnej chwili. Można zostawić mu uchylone drzwi szafy, jeśli tam czuje się bezpiecznie, postawić ulubione legowisko czy inne miejsce, w którym chciałby przeczekać najgorsze chwile.

Zobacz też: Jak pomóc psu w upały? Dowiedz się, co zrobić, by pupil czuł się bardziej komfortowo podczas wysokich temperatur

Co zrobić, żeby uspokoić psa podczas burzy?

Co zrobić, żeby uspokoić psa podczas burzy? Kiedy zwierzak zaczyna się nerwowo zachowywać, w związku z trwającą na zewnątrz nawałnicą, można zdecydować się na różne czynności, które mogłyby mu pomóc poczuć się bezpiecznie. Aby czworonóg nie widział błysków piorunów, można spuścić rolety lub zaciągnąć zasłony. Jednocześnie warto spróbować "przykryć" odgłosy burzy tym, co pies dobrze już zna, czyli na przykład włączyć głośniej telewizor, radio, czy ulubioną playlistę na komputerze bądź telefonie. Jeśli zdarzy się natomiast, że pies w czasie burzy przebywa na dworze, trzeba go koniecznie wpuścić do domu tak, by przypadkiem nie zrobił sobie krzywdy, próbując uciekać pod lub nad ogrodzeniem lub zwyczajnie w popłochu nie opuścił posesji.

Pies boi się deszczu – co jest przyczyną?

Pies boi się deszczu? Czy zdarzyło się, że Twój czworonóg nie chciał się załatwiać w trakcie opadów? Niewykluczone, że jeśli zwierzak jest szczególnie lękliwy, a jego niepokój wzbudzają także burze, może kojarzyć deszcz właśnie z tym nieprzyjemnym dla niego zjawiskiem pogodowym. Może się zdarzyć, że taki pies nie będzie wówczas w ogóle chciał wychodzić z domu, gdy tylko rozpocznie się deszcz, zwłaszcza dość intensywny.

Inną przyczyną niechęci do deszczu u czworonoga może być zwyczajny dyskomfort, jaki jest często mylony ze strachem. Większość psów nie lubi chodzić po mokrym podłożu, przeszkadza im również niższa temperatura powietrza. Zwierzęta natomiast, podobnie jak ludzie, by załatwić swoje potrzeby, muszą mieć spokój i chociaż pewną namiastkę wygody. Nie dziw się więc, gdy Twój pupil nie będzie chciał wyjść z Tobą podczas deszczu nawet wtedy, gdy długo tego nie robił.

Zobacz też: Wiek psa - jak obliczyć? Ile lat żyją psy?

Więcej o:
Copyright © Agora SA