Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2021? Zastanów się, nim pozwolisz nastolatkowi na wakacyjną pracę

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi? Zadają sobie to pytanie rodzice nastolatków, którzy bardzo często w wakacje zgłaszają się do prac sezonowych. Jednak, aby w kolejnym roku móc skorzystać z ulgi prorodzinnej trzeba bardzo dobrze policzyć wszystkie przychody.

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi, która jest zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym odliczeniem? Wszak przysługuje ona nie tylko na wszystkie niepełnoletnie dzieci w rodzinie, ale także i te, które osiągnęły już niepełnoletność, jednak w ich przypadku musi być spełnione jedno kryterium.

Zobacz wideo Polski Ład a koszty uzyskania przychodu. Kto straci? Ekspert odpowiada

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga prorodzinna, czyli komu przysługuje zwrot pieniędzy?

Nie dla wszystkich okres wakacji to lenistwo od świtu do nocy i imprezy przez cały tydzień. Wielu nastolatków decyduje się wtedy na zatrudnienie. Wybierają prace sezonowe, dzięki którym mogą dorobić sobie do wakacyjnego budżetu lub uzbierać na nowy telefon czy komputer. Wielu z nich podejmuje pracę przy zbiorach owoców i warzyw, w popularnej gastronomii, czy nawet w call center. Oczywiście za wykonaną pracę należy się zapłata. I tu przychodzi pytanie. Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi przy kolejnym rozliczeniu?

Wysokość ulgi prorodzinnej uzależniona jest od liczby dzieci. Aktualne stawki przedstawiają się następująco:

  • pierwsze dziecko - 92,67 zł za miesiąc, czyli 1 112,04 zł za rok,
  • drugie dziecko - 92,67 zł za miesiąc, czyli 1 112,04 zł za rok,
  • trzecie dziecko - 166,67 zł za miesiąc, czyli 2 000,04 zł za rok,
  • czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00 zł za miesiąc, czyli 2700,00 zł za rok.

Ulga prorodzinna przysługuje oczywiście na każde dziecko do 18. roku życia. Jeśli jednak po osiągnięciu pełnoletności nadal się ono uczy - wtedy granica wieku zostaje przesunięta - do 25. roku życia.

Zobaczyła mamę prowadzącą syna na smyczy. Ukradkiem zaczęła nagrywać i nagle zrozumiała powódZobaczył mamę prowadzącą syna na smyczy. Ukradkiem zaczął nagrywać i nagle zrozumiał powód

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi?

Przed wakacyjnymi pracami dzieci bardzo często pojawia się pytanie rodziców odnośnie zarobków. Otóż aby rodzice nie stracili prawa do ulgi roczna kwota dochodu nie powinna przekroczyć 3089 złotych. W przypadku dzieci małoletnich, czyli tych przed 18. rokiem życia - limit nie obowiązuje. Dziecko, które nie osiągnęło jeszcze pełnoletności musi rozliczać się wspólnie z rodzicami i niezależnie od osiągniętych przez nie dochodów, rodzice mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej.

500 plusWypłaty 500 plus. ZUS zaskoczył wielu rodziców. Weszli na konto i się zdziwili. "Nie mam żadnej odpowiedzi"

Więcej o: