5 dni opieki na dziecko. Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Kto na tym skorzysta?

5 dni opieki na dziecko to jedna z istotniejszych zmian, które już niedługo mają wejść w życie. Modyfikacja Kodeksu pracy planowana jest już od dłuższego czasu, a ma to związek z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych dyrektyw i zasady work life-balance. Kto na tym skorzysta? Komu będzie przysługiwać dodatkowy urlop i przede wszystkim na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

5 dni opieki na dziecko, czyli wydłużenie aktualnego urlopu opiekuńczego aż o trzy dni (do tej pory tylko dwa), to jedna z głównych zmian, która ma wejść w życie już niedługo, bo w sierpniu. Chodzi oczywiście o dyrektywę unijną, na której wdrożenie Polska dostała czas do początków sierpnia 2022 roku. Jej głównym celem jest wspieranie tzw. zasady work-life balance, czyli łatwiejszego godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

5 dni opieki na dziecko. Kto może z nich skorzystać?

5 dni opieki na dziecko to wydłużony wymiar urlopu z tytułu opieki na dziecko, który wcześniej można było wykorzystać tylko przez 2 dni. Jednak z tego nie muszą korzystać tylko rodzice czy opiekunowie dziecka. Będzie on przysługiwał dla zapewnienia opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej to samo gospodarstwo domowe, która wymaga osobistej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, takich jak choroba, kontuzja, czy nagły wypadek.

Takim członkiem rodziny może być:

  • syn/córka,
  • matka/ojciec,
  • małżonek/małżonka.

Istotną informacją jest również to, że urlop opiekuńczy ma być jednak bezpłatny.

Zobaczyła mamę prowadzącą syna na smyczy. Ukradkiem zaczęła nagrywać i nagle zrozumiała powódZobaczył mamę prowadzącą syna na smyczy. Ukradkiem zaczął nagrywać i nagle zrozumiał powód

Siła wyższa, czyli dwa dni wolnego od pracy w nagłej sytuacji

Ważną zmianą, która ma wejść w życie już drugiego sierpnia 2022 roku jest zapis dotyczący tzw. siły wyższej, czyli wolnego od pracy w sytuacji nagłej i nieprzewidzianej, gdzie niezbędna jest obecność danego pracownika. W ciągu roku będą przysługiwać dwa dni albo 16 godzin wolnego od pracy. Co istotne, pracownik zachowa ten czas prawo do 50 proc. wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego). Podobnie jak dodatkowe dni urlopu opiekuńczego - tak samo i w tym przypadku - prawo do skorzystania z tego zapisu będą miały osoby zaszronione na umowę o pracę.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Kto dostanie dodatkowe 1300 zł?Bezwarunkowy dochód podstawowy. Kto dostanie dodatkowe 1300 zł?

Więcej o: