Dodatkowy urlop 2022. Od sierpnia rodziców czeka miła niespodzianka. To pierwsza taka zmiana od lat

Dodatkowy urlop 2022, czyli miła niespodzianka, która czeka na wszystkich rodziców już od sierpnia tego roku. Wtedy to w życie mają wejść zmiany dotyczące Kodeksu pracy. Aktualnie trwają prace nad nowelizacją przepisów - czyli pojawią się dodatkowe dni wolne do wykorzystania. Pracownicy zyskają przywileje, które już niebawem będą mogli wykorzystać.

Dodatkowy urlop 2022 ma zacząć obowiązywać już od sierpnia. Ma to związek z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, popularnie zwana dyrektywą work life-balance, która dotyczy tzw. równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym rodziców dzieci. Owe modyfikacje zawierają szereg rozwiązań dotyczących uprawnień rodzicielskich oraz urlopów.

Zobacz wideo Jakie są szanse na nowelizacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowy urlop 2022 - rodzice zyskają nowe przywileje

Zmiany, które zostaną wprowadzone w zmodyfikowanym Kodeksie pracy dotyczą przede wszystkim zwiększenia ilości urlopu opiekuńczego na dziecko. Będzie to aż 5 dodatkowych wolnych dni w roku kalendarzowym. Jednak nowy urlop ma być bezpłatny, czyli za czas przebywania w domu z dzieckiem pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Natomiast te dodatkowe dni wolne wliczą się do okresu zatrudnienia, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze.

Urlop opiekuńczy będzie udzielany przez pracodawcę jedynie na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed planowanym dniem wolnym.

Istotną zmianą, która ma wejść w życie jest również dziewięciotygodniowy urlop ojcowski, który trzeba będzie wykorzystać do skończenia przez dziecko 12-stego miesiąca życia. Nie będzie on też uzależniony od tego czy matka dziecka korzysta ze swojej części urlopu. Nowy wymiar urlopu będzie niezbywalny i do wykorzystania tylko przez ojca nowonarodzonego dziecka.

Siła wyższa - czyli dni wolne dla wszystkich

Nasz Kodeks pracy zyska dodatkowy urlop, który nie obowiązywał nigdy wcześniej. Chodzi tu o zwolnienie od pracy z powodu działania tzw. siły wyższej, czyli w sprawach nagłych spowodowanych chorobą lub wypadkiem - w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Ważną informacją jest również to, że za czas zwolnienia od pracy z powodu nagłej sytuacji, pracownik zachowa prawo do 50 proc. wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.