Kiedy zaczynają się wakacje 2022? To był ostatni rok szkolny na starych zasadach. Nadchodzą duże zmiany

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? W zasadzie zostało tylko kila dni do oficjalnego zakończenia roku szkolnego. Wszyscy uczniowie mają już wystawione stopnie, lekcje przybrały nieco luźniejszy charakter, a plany odnośnie letnich imprezy i wyjazdów wyglądają zza rogu. Uczniom i nauczycielom przyda się chwila przerwy na odpoczynek i regenerację, tym bardziej, że z początkiem nowego roku szkolnego czeka ich spora zmiana.

Kiedy zaczynają się wakacje? Oficjalny start wakacji rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, czyli 25 czerwca 2022 roku, co oznacza, że przed uczniami ponad 60 dni wolnego. Po zmianach, które szykuje Ministerstwo Edukacji, kolejny rok będzie pełen nowości, a przede wszystkim nauki.

Zobacz wideo Magda Narożna poznała partnera w szkole. „On chodził z moimi koleżankami, ja z jego kolegami".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zaczynają się wakacje? Odliczanie ruszyło

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w najbliższy piątek, czyli 24 czerwca 2022 roku. Tego dnia uczniowie w całej Polsce odbiorą świadectwa, a najlepszym zostaną wręczone nagrody. Uroczyste pożegnanie potrwa pewnie do południa - chociaż to głównie zależy od dyrektorów szkół. Następnie rozpoczną się wakacje, które będą trwać do 1 września 2022 roku. Daje to ponad 60 dni czasu na podróże, zabawy z przyjaciółmi i zwykłe leniuchowanie.

Nowy rok - nowa szkoła, czyli nadchodzą duże zmiany

Od 1 września do szkół ma wejść nowy przedmiot. Historia i teraźniejszość wprowadzona będzie w I i w II klasie szkoły średniej. Zastąpi on w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia nauczony do tej pory przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym). Od nowego roku szkolnego podczas zajęć z przedmiotu historia i teraźniejszość, nauczyciele mają kłaść duży nacisk na naukę historii z drugiej połowy XX wieku, czyli tej bardziej współczesnej. Pominięte będą też niektóre działy.

Oprócz tego, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. Minister Czarnek zapowiedział, że do tego przedmiotu zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, natomiast w klasie I szkoły ponadpodstawowej w planach są wyjścia uczniów na strzelnicę i praktyczna nauka posługiwania się bronią.

W perspektywie dłuższej, ale jednak nie z nowym rokiem szkolnym, będzie wprowadzony nowy przedmiot, czyli biznes i zarządzanie, czyli bardziej efektywne nauczanie przedsiębiorczości, z naciskiem na wiedzę praktyczną. Będzie również kwestia obligatoryjnego wyboru przez uczniów religii lub etyki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA