Stanisław, czyli "stani" - "stać się" oraz "sław" - "sława". Oznacza tego, który ma się stać się sławny. Imię to jest pochodzenia słowiańskiego, a pierwsze znane wspomnienie Stanisława w polskich księgach datuje się już na XI wiek. Wszak jednym z patronów Polski jest właśnie żyjący w średniowieczu św. Stanisław - zamordowany przez pogańskie plemiona.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Imię Stanisław największą popularnością cieszyło się na naszych ziemiach w okolicy XVII i XVIII wieku, a potwierdza to ogromna lista znanych osób, które nosiły to imię. Począwszy od królów i książąt, skończywszy na duchownych i uczonych. W ostatnich lata króluje moda na nadawanie imion starych, znanych i popularnych z czasów naszych dziadków i babć, dlatego moda na Stanisławów wraca do łask i jest obecnie często nadawane nowonarodzonym chłopcom.
Aktualnie imię to w 2021 roku było nadane 4679 razy, co daje wynik dziesiątego miejsca na liście najpopularniejszych imion dla chłopców. Jednak obecnie, wszystko wskazuje na to, że Stanisław przeskoczy o kilka oczek w górę.
Stanisław to mężczyzna bardzo przedsiębiorczy i zaradny - w każdej dziedzinie życia. Potrafi wybrnąć z każdej niezręcznej sytuacji. Jest oczytany i obyty, potrafi z każdym zamienić kilka słów. Bardzo lubi poświęcać czas swoim pasjom, co może nieznacznie wpłynąć na kontakty rodzinne. Uwielbia podróże, szczególnie te egzotyczne i dalekie. Dla wielu Stanisław jest utożsamiany z tzw. niebieskim ptakiem, któremu daleko jest do stabilizacji i założenia rodziny. Ma też duszę artysty, dlatego bardzo dobrze czuje się wykonując kreatywne zadania. Mały Staś uwielbia wypoczynek na świeżym powietrzu, lubi przebywać na łonie natury - w lesie, nad jeziorem - czyli z daleka od zgiełku miast. Jest też indywidualistą i dużym uparciuchem, co nie zawsze podoba się jego rodzicom.