Urzędnik odmówił wpisu, gdy usłyszał, jakie imię wybrali dla dziecka...

Możliwość wyboru imienia dla dziecka sprawia, że niektórzy rodzice dają się ponieść fantazji. Chcą, aby ich wybory były wyjątkowe i oryginalne. Zapominają przy tym jednak, że urzędnicy Stanu Cywilnego mają możliwość zanegować słuszność rodzicielskiej decyzji. Jakie dziecięce imiona spotkały się z odmową?

Przy wybieraniu imienia dla malucha kreatywność rodziców nie zna granic. Z roku na roku pojawia się coraz więcej oryginalnych propozycji, wyróżniających się na tle pozostałych. Chociaż wybór należy wyłącznie do opiekunów, to urzędnik Stanu Cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o nadaniu imienia dziecku. Przede wszystkim jest to możliwe, gdy rodzic zgłosi się z propozycją ośmieszającą, nieprzyzwoitą, w formie zdrobniałem lub niepozwalającą na odróżnienie płci noworodka. 

Zakazane imiona

Kiedy w katowickim urzędzie rodzice ubiegali się o wpisanie takich imion jak: Joint, Koka, Pipa, Rambo czy Nutella, urzędnik bez najmniejszego zawahania oznajmił brak zgody. Niektórzy dorośli rejestrują w Urzędzie Stanu Cywilnego swoje dziecko, podchodzą do sytuacji bez większego zaangażowania, a niekiedy nawet całkowicie niepoważnie, często nie myśląc o konsekwencjach swojego zachowania. Takie postępowania przyczyniły się do powstania w Polsce pewniej listy imion zakazanych. Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion: 

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych 
  • o pisowni archaicznej 
  • zawierających błędy ortograficzne 
  • zdrobniałych 
  • brzmiących zabawnie
  • przywodzących negatywne skojarzenia

Najbardziej nietypowe imiona 

W Polsce nie brakuje jednak nietypowych rodzicielskich wyborów. Wśród dzieci zaobserwowano pojawienie się m.in. takich imion jak: Wiedźmim, Merida, Horyw, Mrówka, czy nawet Żyraf. Fakt, że niektórym rodzicom udało się przeforsować nawet tak absurdalne pomysły, po dziś budzi kontrowersje. Co ciekawsze, każdego roku w Urzędach Stanu Cywilnego pojawia się coraz więcej nieszablonowych propozycji. 

Więcej o: