Pięć zachowań rodzica, które denerwują dziecko. Lepiej ich unikaj

Rodzice, często nieświadomie, zachowują się w stosunku do dzieci nieznośnie. Jest pięć zachowań, które szczególnie wyprowadzają z równowagi, każdego kilkulatka, który chciałby być traktowany poważnie. Szczególnie w towarzystwie. Przeczytaj, zanim sprowokujesz wstydliwą i kłopotliwą dla dziecka sytuację i poważnie nadszarpniesz swoje zaufanie.

Więcej o rodzicielstwie przeczytasz na Gazeta.pl.

Dziecko bezgranicznie ufa swojemu rodzicowi i to w nim szuka wsparcia w trudnych sytuacjach. Dlatego kiedy zdarza się, że to rodzic prowokuje swoim zachowaniem zakłopotanie i dyskomfort malucha, może poważnie zepsuć łączącą ich relację. Szczególnie w towarzystwie zdarza się nam zawstydzić dziecko. Na twarzy pojawiają się wypieki, a zdezorientowany mały człowiek zamyka się w sobie. Oto zachowania, które szczególnie go denerwują.

Zobacz wideo W jakim celu ma powstać rejestr ciąż? Pytamy Hannę Gill-Piątek

1. Opowiadanie o dziecku, kiedy jest obok

Uwielbiamy chwalić się sukcesami naszych dzieci, niezależnie od tego, czy jest to zdobycie wysokiego wyniku na olimpiadzie, czy pierwsze napisane słowo. Często jednak, zamiast pozwolić maluchowi samodzielnie opowiedzieć o swoim osiągnięciu, wyręczamy go - nawet gdy jest obok. Wówczas dzieci się niecierpliwią i denerwują. A przecież mogłyby być włączone do rozmowy.

2. Zmuszanie dziecka całowania krewnych, których nie zna

Po pierwsze to niehigieniczne i może doprowadzić do rozwoju u dziecka różnego rodzaju infekcji. Po drugie wepchnięcie malucha w ramiona zupełnie obcej dla niego osoby, bez wcześniejszej rozmowy i przygotowania, jest po prostu dla niego trudne. Nie ma się zresztą, co dziwić - sami nie chcielibyśmy znaleźć się w takiej sytuacji. Lepszym rozwiązaniem jest po prostu zaproponowanie maluchowi, aby podał rękę krewnemu. 

3. Zabranianie dziecku wypowiadania własnego zdania 

Często dziecko nie zgadza się z opinią rodzica na dany temat i ma do tego prawo. Niestety zdarzają się rodzice, którzy zamiast pozwolić mu na dyskusję, sugerują, że rodzic ma zawsze rację. Niektórzy, co gorsza każą iść do swojego pokoju, albo zająć się lekcjami. Jakby wyrażanie swojej opinii zasługiwało na karę. Takie zachowanie może sprawić, że dziecko będzie ulegało wpływom innych w przyszłości i nie będzie umieć walczyć o swoje.

4. Opowiadanie na forum o wstydliwych sytuacjach

Tu chyba nie trzeba wiele mówić. Nie chcielibyśmy przecież, aby ktoś z naszych bliskich opowiadał w towarzystwie o naszych wstydliwych problemach i sytuacjach. Nie róbmy dziecku tego, czego sami nie chcielibyśmy doświadczyć.

5. Wytykanie błędów

Nie doprowadzajmy do sytuacji, kiedy dziecko zaczyna być wytykane palcami przez dorosłych, dlatego że coś przeskrobało. Niektórzy rodzice uwielbiają na forum mówić o tym, że ich pociecha zrobiła coś niewłaściwego, a wszyscy dookoła wówczas z dezaprobatą kiwają głowami i atakują dziecko. Wówczas, zamiast spokojnie przeanalizować swoją sytuację, czuje się skrzywdzone i zawiedzione.

Więcej o:
Copyright © Agora SA