Pokazuje różnice między matką doświadczoną a młodą mamą. "Nie krwawisz? Nic ci nie jest"

Wychowanie to najdłuższa i najbardziej wymagająca podróż w życiu człowieka. To proces, na który nie ma jednej recepty. Bywa trudno, wtedy bezcenna może okazać się umiejętność odpuszczania. Takiego, jak u tej matki trojga.

Tova Leigh jest pisarką, osobą medialną, tworzy vlogi na YouTubie, propaguje ciałopozytywność, głośno mówi o prawach kobiet do samostanowienia o sobie. Ma niewiele ponad 40 lat i trójkę dzieci. Macierzyństwo jest dla niej niezwykle ważną częścią osobowości. Jednocześnie temperamentna Tova ma w sobie szczególną dawkę dystansu do wyzwań i trudności, jakie zna każdy rodzic.

Różnice między doświadczoną a młodą matką

Jakiś czas temu opublikowała film, w którym porusza kwestię różnic między postawą matki w zależności od tego, jak długo trwa w macierzyństwie. Nagranie ma oczywiście formę parodii, Tova jest performerką i taki rodzaj wystąpień jest jej bliski. 

Nie można jednak odmówić jej podania w sposób przezabawny sytuacji, które choć raz zdarzyły się każdemu rodzicowi.

 

"Nie krwawisz? Nic ci nie jest!"

Nagranie pokazuje w formie parodii sceny z rodzicielskiej codzienności. Dwie matki, Tova jako matka trojga dzieci, doświadczona i jej koleżanka, młoda mama. W kilku scenkach słyszymy różnice w reakcji kobiet na to, co się dzieje:

Młoda mama: Jesteś spragniony? Mam tutaj wodę, świeżo tłoczony sok i mleko sojowe.

Matka doświadczona: Jesteś spragniony? Zliż pot ze swoich ust

W kolejnym ujęciu zza kamery słychać niewyraźny płacz dziecka:

Młoda mama: Och, kochanie! Nic ci nie jest? Mamusia już idzie, przytuli, założy plasterek, chodź do mnie

Doświadczona matka: Krwawisz? Nie? Więc nic ci nie jest!

Odpowiedzialny dystans

Film warto zobaczyć do końca, jest przezabawny. Nie chodzi o to, by nie obejmować opieką naszych dzieci, ani nawet o to, że trzeba być jak wyluzowana Tova. Chodzi o to, by zdjąć z siebie ciężar nadopiekuńczości w każdej minucie życia naszych dzieci. Na długim dystansie, jakim jest wychowanie człowieka, nie da się funkcjonować bez odrobiny luzu. Odpowiedzialność, zawsze. Dystans? Również.

Więcej o: