Babcia zamiast opiekunki? Wielu rodziców korzysta z ich wsparcia. "Same się w taki układ pakują"

Opieka nad wnukami to dla wielu dziadków przyjemność. Nie mogą doczekać się chwil spędzonych z potomkami swoich dzieci. Są na emeryturze i chcą pomagać, a rodzice przyznają, że wolą korzystać z pomocy babci niż opiekunki. "To nieocenione" - przyznają.

Jakiś czas temu internauci pisali, że szkoda im dziadków, którzy opiekują się swoimi wnukami. "Są zmęczeni, ale ich dzieci tego nie dostrzegają. Wykorzystują ich dobroć" - napisali. Okazuje się, że wszystko zależy od sytuacji. Wielu dziadków faktycznie wciąż pracuje i dodatkowo zajmowanie się wnukami bywa dla nich obciążające. Nie mają kiedy odpocząć. Jednak są tacy, którzy są już na emeryturze, a mają siłę i chęć, by pomóc. Za to wdzięczne są ich dzieci. Wyznały to pod jednym z postów na profilu facebookowym Dziecko.

Babcia-opiekunka to dobry układ? "Jestem wdzięczna"

"Nie mam pieniędzy na opiekunkę. Pracuję na etacie. Nie mogę liczyć na pomoc partnera, bo go nie mam. Jestem wdzięczna, że moja mama pomaga mi w opiece nad dziećmi" - napisała jedna z internautek. Wiele innych mam w dyskusji przyznało, że jest w podobnej sytuacji. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

"Nie stać mnie na opiekunkę, poza tym nie zostawiłabym dzieci z obcą osobą. Bałabym się, a mój mąż dużo czasu spędza za granicą, więc nie ukrywam, że wsparcia potrzebuję. Moja mama i teściowa mi bardzo dużo pomagają. Potrafią zabrać do siebie dzieci na weekend, żebym ja mogła odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy mieć chwilę dla siebie. Kiedy zachorowałam, przez kilka dni moimi pociechami także zajmowała się babcia. Sama proponuje pomoc. Nie zmuszam jej do niczego." 

Dziadkowie sami się na własne życzenie w taki układ pakują. Przekonują, żeby się zdecydować na dzieci. Że będą pomagać. Powtarzają pytania: kiedy wnuki? Więc potem jak już dzieci są, to dziadkowie się wywiązują z obietnicy

- komentowali internauci. 

"To nie są czasy, kiedy rodziny mieszkały w jednym domu, a kobiety nie były aktywne zawodowo"

Wciąż jednak pojawiają się głosy, które przekonują, że rodzice powinni zapewnić opiekę dziecku taką jak opiekunka, żłobek, przedszkole... "To nie są czasy, kiedy rodziny mieszkały w domu jednorodzinnym, a kobiety spędzały całe dnie w domu, nie były aktywne zawodowo nieprzepracowane w większości i mogły siedzieć z wnukami" - napisała jedna z komentujących.

Syndrom dziadków niewolników. Czy wiesz, czym on jest?Syndrom dziadków-niewolników. "Muszą być służącymi dla dzieci i wnuków"

"To prawda. Dzisiejsi rodzice są oburzeni, kiedy dziadkowie odmawiają opieki nad wnukami. Nie rozumieją, że obecnie 50-letnie kobiety mają swoje pasje, spełniają sie w różnych sferach. Nie żyją jedynie rodziną. I to jest akurat plus dzisiejszych czasów. 

A jak wy uważacie? Korzystacie z pomocy w opiece nad dzieckiem? Dajcie znać w komentarzach. 

Więcej o: