Dodatkowe siedem dni wolnego dla rodziców już niebawem. Nie przegap zmiany przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy obejmuje w szczególności rodziców, dla których przewidywane jest dodatkowe siedem dni urlopu. Nie przegap zmiany przepisów i sprawdź od kiedy w życie wchodzi nowe prawo. Podpowiadamy kto i kiedy będzie mógł skorzystać z dodatkowych dni wolnych?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzice doczekali się rewolucji w urlopach, a wszystko ze względu na unijną dyrektywę "work-life balance". Zmiany zapewnić mają rodzicom większą mobilność i większą łatwość w połączeniu kariery z wychowaniem dzieci

Rewolucja w urlopach - dodatkowe dni dla rodziców

Nowelizacja ustawy Kodeksu Pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw - dyrektywy rodzicielskiej oraz dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Obie powinny zostać zaimplementowane jeszcze w tym roku!

Zmiany przede wszystkim propagują równym podziałem obowiązków wśród rodziców poprzez m.in. zachęcanie matek do szybkiego powrotu do pracy. Rozwiązania zakładają godzenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi - zmianie ulegną przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich, urlopu ojcowskiego oraz wprowadzony zostanie tzw. urlop opiekuńczy. Dyrektywa zakłada również zwiększenie elastyczności organizacji czasu pracy  dla pracowników-opiekunów dzieci do lat 8. Rodzice małych dzieci mają dostać także szansę pracy zdalnej - o ile to tylko możliwe. Polska ma przyjąć przepisy zawarte w dyrektywie do sierpnia 2022 roku.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Dwa dni urlopu z powodu siły wyższej

Ważnym zapisem w ustawie, który dotyczy czasu pracy, jest wprowadzenie zapisu o możliwości zwolnienia od pracy, z powodu działania siły wyższej.  Z tego tytułu rodzice będą mogli skorzystać z dwóch dni wolnego lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik zachowa za czas tego zwolnienia prawo do 50 proc. wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego). Możliwość wykorzystania wolnego będzie możliwa w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. 

Pięć dni urlopu opiekuńczego - kto skorzysta? 

Zmiany w Kodeksie Pracy dadzą także możliwość na dodatkowe pięć dni wolnego dla wszystkich rodziców w roku kalendarzowym. Czas wolny przeznaczony będzie na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnym, jeśli wymagają znacznej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Niestety ta opcja będzie jednak bezpłatna. 

Według nowych przepisów łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego). Prawo do urlopu rodzicielskiego uzależnione będzie od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.