Wakacje w tym roku będą dłuższe niż w ubiegłym. Jednak od września uczniów czeka sporo zmian

Wakacje w tym roku będą dłuższe niż w ubiegłym, a to za sprawą tego iż zakończenie roku szkolnego przypada dzień wcześniej niż w poprzednim roku. Tegoroczne wakacje rozpoczną się już 25 czerwca 2022 roku, czyli właściwie za niecały tydzień. To czas na zasłużony odpoczynek i naładowanie baterii przed zmianami, które wejdą do polskich szkół już od września.

Kiedy wakacje 2022? To pytanie na długi czas przed końcem roku szkolnego 2021/2022 zaczęli zadawać sobie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. We wszystkich typach szkół jest już po wystawieniu ocen, lekcje przybrały charakter nieco luźniejszy. Jest czas na klasowe wyjścia i rozmowy z wychowawcami, ponieważ za tydzień odbędzie się oficjalne zakończenie roku szkolnego. Dokładnie 24 czerwca 2022 roku, uczniowie na całe 68 dni pożegnają się z murami szkoły. Kolejnego dnia rozpoczną się wakacje.

Zobacz wideo

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy wakacje 2022? W tym roku będą dłuższe niż w ubiegłym

W 2022 roku ferie letnie, czyli okres zwany wakacjami, będzie trwać od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku. To dokładnie o jeden dzień więcej niż w roku ubiegłym. Uczniowie, którzy nie mogą doczekać się już upragnionych wolnych dni i chcący sprawdzić, ile dokładnie tygodni, dni, godzin, a nawet minut zostało do końca roku szkolnego 2021/2022, a tym samym do rozpoczęcia upragnionych wakacji, mogą to zrobić tutaj.

24 czerwca 2022 roku, uczniowie w całej Polsce przyjdą do szkół ubrani na galowo, aby odebrać świadectwa ukończenia danej kasy lub szkoły. O tym, jak będzie wyglądać zakończenie roku szkolnego zdecyduje dyrektor szkoły. Zwykle ma wtedy miejsce uroczysty apel i zebranie całej szkolnej społeczności, następnie nauczyciele i uczniowie rozejdą się do swoich klas, aby wspólnie świętować ostatni dzień szkoły. Potem już tylko wakacje.

Dzieci i młodzież szkolna powrócą do swoich szkół 1 września 2022 roku. Jednak czekać będzie na nich sporo zmian.

Ważne zmiany w szkołach już od nowego roku szkolnego

Zmiany, które będą obowiązywać dotyczą m.in. rozszerzenia podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach ponadpodstawowych. Oprócz popularnego bandażowania, czy nauki udzielania pomocy ofiarom wypadku, w placówkach ma być kładziony nacisk na zadania związane z obronnością kraju, nabyciem umiejętności posługiwania się broniom oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi.

Edukacja zdrowotna w szkołach ma zostać zastąpiona edukacją obronną obejmującą wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, bezpieczeństwa w sieci w wymiarze wojskowym (cyberbezpieczeństwo) i szkolenia strzeleckiego.

Ministerstwo Edukacji chce, aby uczniowie odbyli podstawowe przeszkolenie strzeleckie. W czasie zajęć będą oni poznawać zasady składania i rozkładania broni oraz uczyć się strzelać z wykorzystaniem: broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych. Poznają także tajniki survivalu, czyli sztuki przetrwania w trudnych warunkach i radzeniu sobie w specyficznych warunkach, np. klęski żywiołowej (powódź, pożar), czy wojny.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA