Kiedy 500 plus w czerwcu 2022? ZUS zaskoczył wielu rodziców wypłatą

Kiedy 500 plus w czerwcu 2022? Czerwiec to tak naprawdę pierwszy miesiąc, w którym wypłatą pieniędzy dla rodzin z dziećmi zajmie się ZUS, a nie jak do tej pory - urzędy gmin. Zasady wypłacania również się zmieniły - terminy przelewów są realizowane teraz losowo.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W czerwcu nastąpiły zmiany w wypłacaniu świadczenia 500 plus. Za program odpowiedzialny jest teraz ZUS, który również wypłaca pieniądze na konta bankowe rodziców. Zmiany spowodowały także nowe zasady, według których terminy przelewów są realizowane losowo.

Kiedy ZUS wypłaca 500 plus w czerwcu?

Data otrzymania 500 plus na konto, zależy przede wszystkim od tego, kiedy rodzice złożyli wniosek o wypłatę na bieżący okres rozliczeniowy. Na PUE ZUS można sprawdzić kiedy ZUS wypłaci pieniądze. Każdy otrzymał nowy, przyznany losowo termin wypłaty świadczenia, który będzie taki sam w każdym miesiącu, aż do maja 2023 roku. 

Terminy wypłat 500 plus zostały ustalone na 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Istotne jest również to, że jeśli płatność wypada na dzień wolny od pracy (święto lub weekend), środki zostaną przekazane dzień wcześniej. Świadczenie rodzice dzieci otrzymają w formie bezgotówkowej, przelewem na podane konto bankowe.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Zmiany w 500 plus - przelewy są realizowane losowo

ZUS już od 1 stycznia stopniowo przyjmował wnioski o 500 plus - powolne wdrażanie, miało zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Zaskoczyło to wielu rodziców, którzy zaniepokojenie byli brakiem otrzymania przelewu w terminie. Aktualnie zostały jeszcze trzy wolne daty - pieniądze pojawią się na pewno 18,20 albo 22 czerwca. Przypominamy także, że wszyscy rodzice będą mogli sprawdzić wszystkie informacje na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przelewy ze świadczeniami wychowawczymi 500 plus będziemy realizować kilka razy w miesiącu. Każdy rodzic będzie mieć ustalony stały termin płatności. Będzie to: 4, 7, 9, 14, 18 albo 20 dzień miesiąca. Gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, to przelew realizujemy odpowiednio wcześniej. Termin płatności to jest dzień, kiedy środki muszą już być na koncie

- powiedziała Małgorzata Korba w rozmowie z spottedlublin.pl

Zmiany w 500 plus to nie tylko losowy termin wypłat. W niepamięć odchodzą także stosy papierów - wniosek o świadczenie wychowawcze jest wyłącznie elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia lub profil zaufany np. bank. 

Więcej o: