"W czepku urodzony" to nie tylko przenośnia. To także opis rzadkiej sytuacji przy porodach

Określenie "w czepku urodzony" oznacza osobę, której w życiu dopisuje szczęście i nie dotykają go przeszkody. Okazuje się jednak, że można dosłownie urodzić się w pęcherzu przypominającym czepek. Takie przypadki zdarzają się raz na około 80-100 tysięcy porodów.

Do narodzin "w czepku" dochodzi wówczas, kiedy worek owodniowy, w którym znajduje się dziecko, nie pęka podczas porodu i noworodek przychodzi na świat wewnątrz nienaruszonych błon. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej podczas cesarskiego cięcia lub podczas przedwczesnego porodu, kiedy dziecko jest bardzo małe.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest worek owodniowy? Jakie są jego funkcje?

Na worek owodniowy składają się dwa cienkie, lecz wytrzymałe błony, które znajdują się w łożysku. Zewnętrzna część worka to błona kosmówka, która otacza błonę owodniową i sama jest częścią łożyska. Wewnętrzna część to inaczej błona owodniowa, w której rozwija się płód oraz płyn owodniowy umożliwiający dziecku swobodne poruszanie się wewnątrz łona matki i zabezpieczający je przed wysychaniem, oraz wahaniami temperatury. Inne funkcje worka owodniowego to utrzymywanie bariery przed urazami mechanicznymi, drobnoustrojami oraz głośnymi dźwiękami. Zwykle pęcherz płodowy pęka między pierwszą a drugą fazą porodu, przy pełnym rozwarciu szyjki macicy.

Czy poród w czepku jest groźny dla noworodka?

Choć do tego typu urodzeń dochodzi stosunkowo rzadko, czepek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka, ponieważ stanowi dla niego naturalne środowisko. Niezbędny tlen jest czerpany z łożyska, nie należy się obawiać się, że noworodek się udusi. Dosłowne bycie urodzonym w czepku nie oznacza zyskania większej odporności na bakterie czy wirusy, choć dawniej panował pogląd, że w tego typu porodzie jest coś magicznego i przynosi on pomyślność całej rodzinie. Prawdopodobnie więc stąd wzięło się popularne powiedzenie odnoszące się do posiadania farta w życiu. Worek odwodniony traktowany był wręcz jako talizman - zostawiano go jako pamiątkę dla nowo narodzonego dziecka, mającą chronić go przed utonięciem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.