Pamiątka z wakacji, która może zaszkodzić dziecku. Naukowcy ostrzegają

Wyglądają niegroźnie i są niedrogie, więc (najczęściej na wakacyjnych wyjazdach) rodzice zwykle przystają na pomysł zrobienia dziecku zmywalnego tatuażu. Okazuje się jednak, że takie ozdoby na skórze mogą być niebezpieczne.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Podczas gdy my z wakacji przywozimy na pamiątkę muszelki, magnesy na lodówkę, figurki etc., nasze dzieci wybierają... tatuaże. Chodzi oczywiście o zmywalne tatuaże wykonywane henną, które utrzymują się na skórze nawet do dwóch tygodni. Żaden malec nie przejdzie obojętnie obok stanowiska, gdzie takie tatuaże są wykonywane, a rodzice zwykle się na to zgadzają.

Mama pokazała, co znalazła w kubeczku córki.Mama pokazała, co znalazła w kubku dziecka. "To wyjaśnia ciągły kaszel"

Dzieci uwielbiają tatuaże z henny

Wykonanie takiego tatuażu (w zależności od wielkości) trwa zwykle od minuty do kilku, kilkunastu minut. Dziecko zazwyczaj może sobie wybrać wzór z dostępnego katalogu. Wśród młodszych dzieci największym powodzeniem cieszą się tatuaże przedstawiające bohaterów bajek: "Psi patrol", "Świnka Peppa", czy produkcji Disneya. Starsi często wybierają symbole superbohaterów Marvela lub DC. Wybór jest naprawdę ogromny, a w ostatnim czasie prawdziwym hitem są tatuaże z brokatem, które efektownie mienią się w słońcu. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Takie tatuaże mogą zaszkodzić

Latem rączki (a także inne części ciała) naszych pociech często zdobią także tatuaże zmywalne, które w formie karteczki przykleja się na skórze (tzw. kalkomania), a potem odbija wzór za pomocą wody lub wilgotnej szmatki. Wyglądają niegroźnie, jednak okazuje się, że niektórym maluszkom mogą zaszkodzić. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie, przeprowadzali badania nad naklejanymi tatuażami i ich wpływem na skórę. Stwierdzili, że mogą być one niebezpieczne w pewnych sytuacjach. Należą do nich m.in. uszkodzenia skóry i choroby m.in. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, a barwniki i inne substancje mogą wywołać alergię.

Wyniki naszych badań wskazują, że w porównaniu do tkanki w naturalnym stanie, skóra, na którą nałożono tymczasowy tatuaż, ma niższą temperaturę, naskórek jest gorzej nawilżony, a także spada aktywność przeciwutleniająca

- stwierdził José Pablo Serrano, jeden z autorów publikacji na temat tatuaży na łamach „Journal of Clinical Medicine".

Paulina MłynarskaMłynarska o koszmarze z młodości. Zakonnice na koloniach zgotowały piekło. "Koszmar"

Więcej o: