Uwaga na trampoliny. "Urazów jest więcej niż tych w trakcie jazdy na rowerze czy rolkach"

Ogrodowa trampolina może przynieść dzieciom wiele radości, ale niewłaściwie użytkowana bywa powodem wielu groźnych urazów. Rodzice powinni czuwać, żeby ich pociechy korzystały z tego sprzętu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Trampolina ogrodowa to doskonała atrakcja dla dzieci, a korzystanie z niej część rodziców uważa za doskonałą aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Rzeczywiście może tak być pod warunkiem, że sprzęt jest sprawny, a w czasie zabawy dzieci przestrzegają kilku ważnych zasad. 

Pierwsza pomoc (zdjęcie ilustracyjne)Obowiązkowe kursy dla uczniów szkół średnich. Nauczą się pierwszej pomocy

Przede wszystkim: pojedynczo

Żeby zabawa na trampolinach nie skończyła się płaczem, a nawet wizytą na SOR-ze, dzieci powinny przestrzegać kilku zasad bezpiecznego korzystania z tego typu sprzętu. Jeśli są za małe, żeby je zrozumieć i stosować, nad wszystkim powinni czuwać rodzice.  

Od kiedy trampoliny stały się modne, urazów związanych z ich użytkowaniem jest więcej niż tych, które zdarzają się w trakcie jazdy na rowerze czy rolkach. To głównie dlatego, że rodzice dopuszczają do niewłaściwego użytkowania tego sprzętu przez dzieci

- powiedziała w rozmowie z eDziecko.pl pediatra, dr Ewa Miśko-Wąsowska. Żeby uniknąć obrażeń, trzeba pamiętać, że z trampoliny w danej chwili może korzystać tylko jedna osoba. Gdy wejdzie na nią kilkoro dzieci, może się skończyć bolesnym, a nawet niebezpiecznym zderzeniem głowami (wstrząśnienie mózgu). Maluchy mogą też uderzyć głową w barierki. Poza tym, gdy jedno z dzieci przewróci się, a inne przypadkowo skoczy na jego kończynę - bardzo łatwo o złamanie kości lub uszkodzenie stawu. Rękę lub nogę spoczywająca na miękkiej, sprężystej powierzchni, na którą od góry zadziała duża siła, bardzo łatwo jest złamać, nie ma bowiem twardego oparcia od spodu.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Pozostałe zasady bezpiecznej zabawy na trampolinach:

  • trampoliny powinny być prawidłowo skręcone, należy zastosować się do wszelkich instrukcji producenta;
  • w czasie zabawy na trampolinie (i w jej okolicy) nie powinny znajdować się żadne twarde przedmioty; 
  • sprężyny mocujące w środku trampoliny. Powinny znajdować się one poza siatką ochronną, w przeciwnym razie noga dziecka może łatwo wpaść pomiędzy te sprężyny;
  • jeśli trampolina jest dość wysoka, powinna być otoczona siatką ochronną;
  • jeśli jest taka możliwość, lepiej trampolinę postawić na trawniku, niż np. chodniku czy kostce brukowej (podczas ewentualnego upadku, dziecko będzie mniej narażone na urazy).

Na zdjęciu: Grupa dzieci na dworcu przed wyjazdem na kolonie.Kolonie w tym roku to kosmiczny wydatek. " Wyjazdy dochodzą nawet do 2500 złotych"

Więcej o: