Kolonie w tym roku to kosmiczny wydatek. "Niektóre wyjazdy potrafią dojść nawet do 2500 złotych"

Niemal wszystkie ceny w ostatnim czasie rosną. Odczuwamy to nieprzyjemnie każdego dnia, podczas najzwyklejszych zakupów. Równolegle zbliżają się wakacje, a to czas, w którym rodzice chcieliby zapewnić swoim dzieciom atrakcyjne podróże. W tym roku będą musieli przygotować na nie niemałe kwoty.

Prawie trzy tysiące złotych za Hiszpanię

W rozmowie z Tok.fm Wojciech Olszewski z bydgoskiego biura podróży wskazuje najpopularniejsze kierunki wybierane przez mieszkańców Bydgoszczy:

Największą popularnością wśród młodych bydgoszczan cieszą się kolonie i obozy nad polskim morzem oraz w górach - Tatrach i Karkonoszach. - Na początku roku popularne były też Bieszczady, ale przez wojnę w Ukrainie zainteresowanie spadło (...) Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, to popularna jest Hiszpania oraz Włochy i Grecja

I tak jak podaje Tok.fm, za wyjazd do Hiszpanii opiekunowie muszą liczyć się z kosztami rzędu niemalże trzech tysięcy złotych. Rodzice zapłacą mniej za kolonie w Polsce, jednak i tutaj kwoty są wyższe niż w poprzednich latach:

Za obóz czy kolonie w górach trzeba zapłacić od 1500 do 1800 złotych i więcej, bo to zależy od programu. Niektóre wyjazdy potrafią dojść nawet do 2500 złotych

Pierwsza taka sytuacja od 1995 roku

Bydgoskie biuro podróży, które reprezentuje Wojciech Olszewski, musiało w tym roku podnieść ceny, pierwszy raz od 1995 roku:

Musieliśmy podnieść opłaty o 125 złotych. Jesienią mieliśmy wielkie problemy, bo hotelarze niechętnie deklarowali cenę za osobodzień, która będzie obowiązywała w sezonie letnim 2022 i teraz podnieśli swoje ceny (...). Większość rodziców przyjęła podwyżkę ze zrozumieniem, tylko pojedyncze osoby zrezygnowały z wyjazdów

Półkolonie organizuje również urząd miasta

Mniej obciążającą dla budżetu domowego może okazać się alternatywna opcja półkolonii. Za te rodzice w Bydgoszczy będą musieli zapłacić od 550 do 850 złotych za tydzień.

Najlepszym rozwiązaniem są jednak niezaprzeczalnie półkolonie organizowane przez miasto. W tym roku weźmie w nich udział ponad cztery tysiące dzieci, o 600 więcej niż w roku poprzednim. Termin zapisów został wydłużony do 15 czerwca. Ratusz deklaruje, że są jeszcze wolne miejsca. 

Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz tak wyjaśnia koszty:

Za tygodniowy turnus rodzice zapłacą 150 złotych. - Jest to tylko koszt wyżywienia. Dzieci, które korzystają z bezpłatnych obiadów w szkole bądź pobierają stypendium socjalne, są zwolnione z tych opłat.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.