Pokazuje na nagraniach, jak wyglądają porody. "Żałuję, że nie wiedziałam tego wcześniej"

Poród dla kobiecego ciała jest wysiłkiem porównywalnym do maratonu. Nie jest więc zaskoczeniem, że kobiece ciało powinno być do niego przygotowane. Nasza świadomość jest różna, na szczęście są metody, by wspomóc się w tym naturalnym procesie. Ta duola odkrywa przed kobietami palety możliwości naszych ciał.

Krisha Crosley z Teksasu jest doulą oraz edukatorką porodową. Na swoich profilach w mediach społecznościowych uświadamia kobiety, które przygotowują się do ciąży lub porodu. Jej filmy są pełne dystansu, naturalne, odgrywają jednak wielką rolę w uświadamianiu matkom, m.in. o tym, jak pracuje ich ciało.

Ochrona krocza

W sposób niezwykle obrazowy i wciąż bardzo profesjonalny Krisha pokazuje, jak chronić siebie, dziecko, swoje ciało podczas ciąży i porodu. W jednym z opublikowanych nagrań symuluje przeciskanie główki dziecka przez kobiece krocze i instruuje, jak pomocne może okazać się nawilżenie krocza w tym ostatnim etapie:

W innym porusza kwestię pozycji naszego ciała i tak drobnego szczegółu, jak ułożenie kolan i stóp. To rzecz, o której na polskich porodówkach raczej nikt kobiecie nie powie. Tymczasem okazuje się, że naprawdę wszystko ma znaczenie, nasze ciało jest holistyczną całością i przy tak szczególnym procesie jak poród, jego ułożenie ma wielkie znaczenie:

"Bardzo mi pomogłaś"

Na profilu Krishy pojawił się poród domowy, który został opublikowany za zgodą rodzącej kobiety. Kora pisze przy filmie:

Po trzech parciach mój syn był na świecie. To nieporównywalne doświadczenie z moim pierwszym porodem. Przestałam skupiać swoją intencję na tym, jak poród powinien wyglądać, po prostu oddychałam i oddałam się procesowi. Całą świadomość skupiłam na pozycji swojego ciała i oddechu. Bardzo mi pomogłaś

Piękne, świadome procesy

Możemy nauczyć się większej świadomości porodu i własnych ciał, przez zaufanie. Fajnie, że w przestrzeni mediów społecznościowych można znaleźć tak wartościowe porady, by zaczerpnąć z  nich to, co akurat nam i naszym ciałom może służyć.

Więcej o: