Idą zmiany w 500 plus na korzyść pobierających? "Z pewnością coś takiego nastąpi"

Idą zmiany w 500 plus na korzyść beneficjentów programu? Od dawna rodzice dzieci zwracają uwagę na potrzebę waloryzacji tego świadczenia, gdyż ze względu na galopującą inflację - w portfelu zostaje mniej pieniędzy. W sprawie ewentualnej podwyżki świadczenia, ostatnimi czasy wypowiedzieli się również politycy. Co prawda zapowiedź waloryzacji nie została przez nich potwierdzona, ale sprawa jest mocno dyskutowana.

Idą zmiany w 500 plus na korzyść pobierających to świadczenie rodziców dzieci? Odnośnie pomysłów waloryzacji świadczenia jakim jest 500 zł na każde dziecko wypowiedzieli się politycy z ramienia partii rządzącej jak obecna minister rodziny Marlena Maląg, czy rzecznik rządu Piotr Muller. Jak przekazali - nie ma obecnie w planach tematu podwyżek 500 plus, jednak nie jest to temat zamknięty. Do całej sprawy również odniósł się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w 500 plus. "Z pewnością coś takiego nastąpi"

O zmianach w kwocie wypłaty świadczenia jakim jest 500 plus dyskutowano już od dłuższego czasu. Wielu oczekiwało zapowiedzi zmiany z ust samego prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji partii. Spotkanie polityków miało miejsce 4 czerwca - jednak o waloryzacji nie było mowy.

Rzecznik rządu Piotr Müller również nie wykluczył w przyszłości modyfikacji świadczenia 500 plus, ale zaznaczył, że w chwili obecnej żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta. Natomiast minister rodziny, Marlena Maląg - pytana o podwyżkę - przyznała, że obecnie rząd nie ma tego w planach, ponieważ wprowadzane są inne komponenty wsparcia rodzin z dziećmi.

W całej sprawie głos zabrał również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i szef klubu PiS w wywiadzie dla polskatimes.pl. Na pytanie o świadczenie rodzinne jakim jest 500 plus Terlecki, a właściwie o podwyżkę, deklarował, że nastąpi pewna modyfikacja, oczywiście na korzyść beneficjentów tego programu.

Nie nazywamy tego "waloryzacją", a pewną zmianą, oczywiście na korzyść tych, którzy otrzymują to świadczenie. Z pewnością coś takiego nastąpi

- zapewniał Ryszard Terlecki.

Oczywiście nie wiadomo kiedy dokładnie rodzice dzieci mogliby oczekiwać zmian w programie, wicemarszałek Sejmu również nie podał konkretnego terminu.

Pewna zmiana nastąpi, jeszcze nie w tej chwili, ponieważ nie nadszedł na to moment

- dodał Terlecki w wywiadzie dla polskatimes.pl.

Waloryzacja 500 plus - przez inflację rodzice kupią mniej

Eksperci w dziedzinie finansów przeliczyli, że obecnie świadczenie jakim jest 500 plus jest warte nieco ponad 300 zł. Oznacza to, że obecnie rodzice kupią mniej dziecku niż w roku 2016, czyli w momencie wejścia programu "Rodzina plus" w życie. Warto też dodać, że świadczenie rodzinne jakim jest 500 plus, jest świadczeniem socjalnym, a oznacza to, że - tak jak w przypadku emerytur - powinno być ono co roku waloryzowane.

Czy polski rząd podejmie kroki mające zapobiec zjadaniu 500 plus przez inflację? Niedługo możemy poznać odpowiedź na to pytanie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA