Ania ma szóstkę dzieci. W domu haruje, a w pracy odpoczywa. "Ceny szybują do góry, a dzieci mają wiele potrzeb"

Ania jest mamą sześciu córek. W liście do redakcji eDziecko opowiada o macierzyństwie i podziale obowiązków, który w tym przypadku jest kluczem do sukcesu. Zapewnia, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której wyłącznie mąż zasila budżet rodziny. Matka zdradza, że w dobie inflacji, same dodatkowe świadczenia nie wystarczają. - Ceny szybują do góry, a dzieci mają wiele potrzeb - podkreśla kobieta.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Choć przy wielodzietnych matkach zazwyczaj narasta sporo stereotypów dotyczących poświęcenia, braku czasu i pełnemu oddaniu się rodzicielstwu, to coraz częściej nie jest tak, jak głoszą legendy. Wiadomo, że takie matki nie mają łatwego zadania i samo wychowanie dzieci w połączeniu z pracą zawodową to prawdziwe wyzwanie. Jednak niektóre wielodzietne rodziny radzą sobie świetnie, a ich historie nadają się na dobre książki. Jedna z naszych czytelniczek w liście do redakcji pisze, że jest tego świetnym przykładem. Choć jest matką szóstki córek i ma sporo na głowie, to nie przeszkadza jej to w rozwijaniu swoich zainteresowań. Podkreśla, że ma ogromne wsparcie w swoim partnerze, ojcu dzieci

Zobacz wideo Małgorzata Socha o dzieciach. "Największa frajda, gdy słyszą mnie w bajkach"

Wielodzietna matka o dzieciach: Dają mi codziennie przysłowiowego kopa, żeby mieć tyle siły w sobie

Pewna kobieta w liście do redakcji eDziecko.pl zdradza, że jest wielodzietną matką. Ma trzydzieści lat i wychowuje sześć wspaniałych córek. Przyznaje, że zawsze chciała mieć dużą rodzinę i jest wdzięczna, że udało się jej spełnić to marzenie. 

Jestem bardzo dumna z moich córeczek. To właśnie one dają mi codziennie przysłowiowego kopa, żeby mieć tyle siły w sobie.

Okazuje się, że matka nie oddała się w pełni rodzicielstwu i podobnie jak jej partner, wciąż realizuje się zawodowo. Rodzice tak umiejętnie poukładali plan dnia, że są w stanie pogodzić ze sobą dosłownie wszystko. Kobieta podkreśla, że nie chciałaby, aby tylko mąż pracował:

Oboje z mężem pracujemy. Opieką się wymieniamy. Gdy mąż idzie do pracy na drugą zmianę, to ja mam pierwszą. Trzeba ogarnąć w domu. Dzielimy się obowiązkami i nie wyobrażam sobie, żeby to tylko mąż pracował.

Mama wielodzietna. Kasia i jej dzieci"Na ulicy starszy pan wyliczał mi, ile 500 plus za wszystkie dzieci dostajemy"

"Ceny szybują do góry, a dzieci mają wiele potrzeb"

Wielodzietna matka przyznaje, że galopująca inflacja nie sprzyja w wychowaniu dzieci, szczególnie, że te mają wiele potrzeb. Choć rodzina może liczyć na dodatkowe świadczenia, to niestety nie wystarczają one, aby utrzymać rodzinę, stąd decyzja o pracy obydwu rodziców. 

Ceny szybują do góry, a dzieci mają wiele potrzeb. Mimo dodatkowych świadczeń ze strony państwa nie mogłabym pozostać w domu i nie pracować, bo finansowo nie dalibyśmy rady. Uważam też, że przy takiej gromadce dzieci, to praca jest odpoczynkiem. Choć czasami nie ma się siły, to jednak w pracy mimo wszystko się odpoczywa

- mówi Anna i dodaje, że pozostało jeszcze kilka lat do momentu, w którym dzieci będą zupełnie samodzielne. Przyznaje, że wtedy będzie pewnie łatwiej, jednak nie narzeka, bo dzieci to największe szczęście: 

Cieszę się ogromnie, że dajemy radę i jesteśmy w tym samodzielni. Rodzice nasi w dalszym ciągu pracują, a w związku z tym tylko od czasu do czasu zabierają dzieci do siebie na weekend. Wtedy mamy trochę czasu dla siebie z mężem.

Na koniec kobieta zapewnia, że choć nie zawsze jest łatwo, to rodzina jest najlepszym, co ją w życiu spotkało:

Mimo wielu przeciwności losu jesteśmy szczęśliwą rodziną.

DLOWRMatka z czwórką dzieci ma kilkanaście tys. zł długu. Grozi jej eksmisja

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

 • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
 • program "Rodzina 500+",
 • program "Dobry Start",
 • program "Maluch+",
 • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
 • Karta Dużej Rodziny,
 • dodatek osłonowy,
 • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
 • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
 • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
 • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

A wy, drodzy rodzicie, może macie zdanie dotyczące dodatkowych świadczeń oferowanych przez państwo? Piszcie na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze historie opublikujemy.

Matka z dzieckiem"Sąsiadka wyciągała ze świadczeń ponad 4 tysiące złotych. Praca jej szkodzi"

Więcej o: